Objavljeno: 4.5.2025 18:00

Googlovo monopolno obnašanje omogoča Firefoxu, da (pre)živi

V sodnem postopku proti Googlu je finančni direktor Mozille, Eric Muhlheim, opozoril, da bi lahko predlagani ukrepi ameriškega ministrstva za pravosodje (DOJ) ogrozili obstoj spletnega brskalnika Firefox.

Ministrstvo želi omejiti Google pri izkoriščanju trga spletnega iskanja tudi s tem, da mu prepove plačevanje za privzeto vključitev v tuje brskalnike, kot je Firefox. Medtem ko Google trenutno brani svoj položaj na sodišču, Mozilla opozarja, da brez teh plačil, ki predstavljajo 85 % prihodkov podjetja, ne bi mogli preživeti. Približno 90 % prihodkov podjetja Mozilla Corp., komercialne veje Mozille, prihaja iz dogovora z Googlom.

Muhlheim je povedal, da bi izguba tega denarja prisilila podjetje v obsežno zmanjševanje delovne sile po celotni organizaciji in sprožila spiralo zmanjšanja naložb v razvoj Firefoxa, kar bi izničilo njegovo konkurenčnost in posledično vodilo do upada uporabnikov. To bi lahko pomenilo konec Firefoxa, ki uporablja lastni Gecko pogon. Slednji je edini večji brskalniški pogon, ki ni v lasti velikih tehnoloških podjetij.

Mozilla je v preteklosti preizkusila menjavo privzetega iskalnika, denimo z Yahoojem (2014–2017), a je bil rezultat negativen, saj so uporabniki množično zapuščali Firefox. Tudi Bing, s katerim so opravili tiho testiranje med letoma 2021 in 2022, ni dosegal primerljivega prihodka kot Google, zaradi slabše monetizacije iskalnega prometa. Zato Muhlheim meni, da menjava iskalnika ali prepoved Googlu, da se poteguje za pogodbo, dolgoročno škodi tudi ciljem ameriškega ministrstva za pravosodje - zmanjšanju Googlove prevlade. Namesto razpršenega trga iskalnikov bi to lahko vodilo v izumrtje enega ključnih neodvisnih igralcev.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • Windows 11 se bo popravil sam

    Najpozneje ob lanski polomiji s posodobitvijo CrowdStrike je svet spoznal, kakšen glavobol lahko povzroči en sam okvarjeni gonilnik, ki prepreči normalni zagon Windows 11. Reševanje takšnih sistemov je načeloma možno, a terja nekaj znanja in predvsem fizični dostop do vsakega računalnika. Microsoft bo z naslednjo posodobitvijo izpolnil obljubo in postopek avtomatiziral.

    Objavljeno: 14.7.2025 07:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • ChatGPT je bogatejši za pravega raziskovalnega agenta

    ChatGPT agent je nova generacija digitalnega pomočnika, ki združuje sposobnosti vizualnega in tekstovnega brskanja ter neposredne interakcije z zunanjimi platformami, kot so Google Drive, GitHub in SharePoint.

    Objavljeno: 18.7.2025 08:00
  • Grafična kartica za pol milijona dolarjev

    ASUS je na dogodku Bilibili World 2025 presenetil z razkritjem najdražje grafične kartice na svetu, posebne različice ROG Astral RTX 5090, izdelane iz pravega 24-karatnega zlata. 

    Objavljeno: 14.7.2025 10:00
  • ChatGPT je slab v šahu

    Najboljši šahist sveta Magnus Carlsen je v spletnem dvoboju premagal umetno inteligenco ChatGPT v vsega 53-ih potezah, pri čemer sam ni izgubil niti ene same figure. 

    Objavljeno: 21.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji