Objavljeno: 28.11.2023 07:00

Izsiljevalski virusi ostajajo največja nevarnost

Nemška agencija za informacijsko varnost je objavila letno poročilo za tekoče leto, ki sicer opisuje dogajanje v Nemčiji, a je širše relevantno za vso Evropo. Ključni ugotovitvi sta povečevanje nevarnosti v računalniškem prostoru, ki pretežno izvira iz izsiljevalske programske opreme (ransomware).

Ob tem opazili zanimiv premik. Najpogostejše tarče niso več velika in bogata podjetja, temveč srednje velika in mala podjetja, pa tudi javni sektor. Še posebej učinkoviti so napadi na javni sektor, ker prebivalci posledice neposredno občutijo, ko so nedosegljive storitve, kot je izdajanje dokumentov in podobno. Hkrati je v teh primerih največje tveganje, da v roke napadalcem pade veliko osebnih podatkov državljanov.

Napadalci so se bolje organizirali kot v preteklosti. Napadi so posel, kjer delujejo velike in specializirane skupine. Skrajna oblika specializacije so napadi kot storitev (cybercrime-as-a-service), ki jih je možno najeti. Vektorji ostajajo človeški faktor in ranljivosti v programski opremi.

Slednji je čedalje več, saj se vsak dan odkrije okrog 70 novih lukenj v programski opremi. To je približno četrtino več kot v letu pred tem. Če k temu dodamo še nevarnosti umetne inteligence in povečane napetosti in vojskovanje zaradi konfliktov v Ukrajini in Gazi, je situacija nevarnejša kot v preteklosti. Da nihče ni imun, pa v Sloveniji te dni spoznavamo ob napadu na HSE, kjer podrobnosti še vedno niso znane, posledice pa še trajajo.

BSI

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Kje je Microsoft ravnal napak s Copilotom

    Microsoft je močno zakorakal na trg umetne inteligence, ponudil je številne izdelke, kakovosti jim ne moremo oporekati, a manjka jim tisto glavno. V primerjavi s konkurenco Microsoftov Copilot skorajda nima uporabnikov. In to je problem.

    Objavljeno: 29.4.2025 13:00
  • Pošta Slovenije bo dostavljala z robotom

    Pošta Slovenije je stopila na pot logistične prihodnosti in začela testiranje avtonomnega dostavnega robota, ki bo v prihodnosti pošiljke dostavljal tudi popoldan. 

    Objavljeno: 6.5.2025 11:00 | Teme: robotika, Slovenija
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji