Objavljeno: 18.2.2021 09:00 | Teme: Facebook, google

Facebook v Avstraliji blokiral deljenje vsebin medijev

Danes zjutraj so Avstralci ugotovili, da na Facebooku ne morejo več deliti povezav do novic in drugih medijskih vsebin. Uporabniki drugod po svetu pa ne morejo deliti povezav do avstralskih novic. Težava ni naključna, temveč gre za nov korak pri kazanju mišic med Facebookom in avstralskimi oblastmi.

Facebook in Google obvladujeta trg digitalnega oglaševanja do te mere, da bi lahko govorili o duopolu. V Avstraliji ocenjujejo, da se nanju pretoči kar 81 odstotkov vsega oglaševalskega denarja za digitalne oglase. Srž problema pa tiči v dejstvu, da Facebook in Google sicer ponujata storitev, ne pa vsebine – to ustvarjajo uporabniki in medijske hiše. Zato so povsod po svetu čedalje glasnejši pozivi, da bi morali digitalni velikani plačevati digitalni davek, del katerega bi dobili tudi mediji.

Avstralija je zato pripravila zakonodajo, ki bo od tehnoloških gigantov zahtevala prav to. V zameno za prikaz izvlečkov (tudi zelo kratkih) novic bodo morali skleniti dogovore z medijskimi hišami. Če tega ne bodo storili oziroma se ne bodo sporazumeli, bo pošten dogovor prisilno določilo neodvisno telo. Ne gre za linkanje kot tako, kar so sicer tudi želeli sprva zaračunati, temveč izpis izvlečkov, kar počne Facebook ob vsakem deljenju povezave oziroma Google v Newsu. To pa je že uporaba teh vsebin, saj marsikdo informacijo dobi, ne da bi originalno stran sploh odprl.

Medtem ko se je Google uklonil in že sklenil nekaj dogovorov z medijskimi hišami, je Facebook vztrajal, da Avstralija očitno ne razume njihovega posla. Zaradi tega so se odločili, da bodo v Avstraliji onemogočili ogledovanje in deljenje novic, globalno pa dostop do avstralskih novic. Facebook trdi, da je njegovo razmerje drugačno od Googlovega, saj slednji indeksira vse in to neprostovoljno, medtem ko so objave na Facebook vedno namerne. Facebook trdi, da imajo od njega avstralski mediji v resnici korist, in sicer lani okrog 407 milijonov avstralskih dolarjev.

Odziv prebivalstva je bil silovit. K temu je pripomogla tudi pomota, zaradi katere je Facebook za nekaj časa blokiral dostop do skupin, ki se družijo okoli športa, skupin o covidu, političnih, dobrodelnih itd. Iz Human Rights Watch so že sporočili, da gre za nevarno cenzuro prostega pretoka informacij. Avstralska vlada vztraja, da se zakon sprejme – spodnji dom parlamenta ga je že potrdil. Facebook pa po drugi strani, čeprav novice, sploh pa Avstralija, predstavljajo zanemarljiv delež prihodkov, vztraja iz principa. Preprečiti želi, da bi v prihodnosti še kakšni državi padlo na pamet regulirati Facebook.

Facebookov odziv je najlepši prikaz, kako močni so postali digitalni giganti. V ZDA večina prebivalstva novice prejme v glavnem prek družbenih omrežij, drugod pa odstotek ni dosti nižji. In družbena omrežja imajo dejansko moč odločati, kaj in kdo bo viden. Družbena omrežja so novi Google.

Facebookov odziv

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Kje je Microsoft ravnal napak s Copilotom

    Microsoft je močno zakorakal na trg umetne inteligence, ponudil je številne izdelke, kakovosti jim ne moremo oporekati, a manjka jim tisto glavno. V primerjavi s konkurenco Microsoftov Copilot skorajda nima uporabnikov. In to je problem.

    Objavljeno: 29.4.2025 13:00
  • Brskalnik, ki bo ubil zasebnost

    Eden glavnih očitkov trenutnemu prvaku med brskalniki je njegova integriranost v ekosistem in brezsramno sledenje uporabnikov, o katerih si zapomni skorajda vse. Po isti poti želi tudi Perplexity, ki je napovedal svoj brskalnik, ki bo to počel še odločneje. Zbiral bo podatke o vsem, kar počno uporabniki, zato da bo lahko prodajal personalizirane oglase.

    Objavljeno: 29.4.2025 12:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji