Objavljeno: 11.12.2020 13:30 | Teme: Facebook

Ameriška država bi rada razbila Facebook

Ameriški regulator FTC in 45 državnih tožilcev je vložilo tožbo proti Facebooku, v kateri ga bremeni omejevanja konkurence.

Federal Trade Commission (FTC) in tožilci so se osredotočili na nakup Whatsupa in Instagrama, s katerima si je Facebook podredil konkurenco, oz. naj bi tako omejil izbiro, ki je na voljo uporabnikom. Težava je le v tem, da sta se oba nakupa takrat zgodila ob privolitvi regulatorja – FTC.

Whatsup in Instagram od nakupa dalje še vedno uspevata, vendar, tako tožitelji, je Facebook naredil vse, da mu ne bi »zlezla preko glave«. Whatsup se tako nikoli ni razvil v »pravo« socialno omrežje, ampak ostaja na nivoju osebnega komunikatorja, podobno pa novosti, ki jih redno prejema »modri« Facebook, le redkokdaj zavijejo tudi do Instagrama.

V tožbi je kar nekaj neposrednih citatov Marka Zuckerberga, ki je priznal, da sta bila oba nakupa narejena zato, ker je šlo za resna konkurenta, leta 2008 pa je v nekem elektronskem sporočilu celo zapisal »raje kupiti kot tekmovati«.

Ali bo Facebook na koncu res ostal brez Instagrama in Whatsupa, bomo še videli. Ameriška država je bila v tej smeri uspešna le pri razbitju naftnega konglomerata Standard Oil in telefonske družbe AT&T, medtem ko ji poskus razbitja IBMa in Microsofta ni uspel. Podobno kot Facebooku sicer grozitudi Googlu.

Več o protimonopolnih procesih v ZDA si lahko preberete tukaj:

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji