Objavljeno: 10.6.2020 11:00 | Teme: umetna inteligenca, strojno učenje

IBM ne bo več ponujal, razvijal ali raziskoval sistemov za prepoznavo obrazov

Izvršni direktor IBMa, Arvind Krishna, je v pismu ameriškemu Kongresu zapisal, da podjetje ne bo več ponujalo in razvijalo splošnih sistemov za prepoznavo obraza. Ključni razlog, ki ga je navedel, je nenatančnost oz. rasna pristranskost tovrstnih sistemov.

Sistemi za prepoznavanje obrazov, ki temeljijo na strojnem učenju, so v zadnjih letih zelo napredovali in jih marsikje uporabljajo tudi organi pregona. Najbolj znani so primeri iz Kitajske, vendar so, vsaj kot pomožni sistemi, v uporabi tudi v ZDA in denimo v Veliki Britaniji.

Vendar so zaradi nepravilno kalibriranih vzorcev fotografij, na katerih se »učijo«, velikokrat pristranski do manjšinskih ras, v ZDA največkrat do temnopoltih. V praksi to pomeni, da lahko računalnik osumljenca bolj verjetno lažno prepozna v zbirki že kaznovanih oseb, če je temnopolt.

Eden bolj znanih sistemov, ki ga uporabljajo tudi nekateri policijski oddelki v ZDA, je Amazonov Rekognition. Leta 2018 je organizacija American Civil Liberties Union ugotovila, da je sistem med 25.000 fotografijami osumljencev napačno »našel« tudi 28 članov ameriškega Kongresa.

Na tapeti je tudi podjetje Clearview AI, ki je svoj sistem strojno »naučilo« s pomočjo treh milijard fotografij, ki jih je strojno pobralo iz družabnih omrežij. Tudi ta sistem je nato uporabljalo kar nekaj podjetij in celo agencij za kazenski pregon. Podjetje se sicer trenutno utaplja v tožbah. Tudi Facebook je za svoj sistem prepoznavanja obrazov v januarju plačal 550 milijonov dolarjev kazni.

Nekateri opazovalci menijo, da je IBM za ukinitev (ali pa morda le »ukinitev«) svoje tehnologije prepoznavanja obrazov izbral politično oportuni trenutek, ko so ZDA v viharju rasnih nemirov.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji