Objavljeno: 18.2.2020 05:00

Ko rabljeni Tesli prenehajo delovati vsi programski dodatki...

Tesla je bolj računalnik na kolesih kakor avtomobil z računalnikom, kar prinaša prijeme, ki smo jih bolj vajeni iz sveta programske opreme. Med drugim to pomeni, da so različne verzije modelov Tesle fizično zelo podobne ali enake, doplačila pa prinesejo programski odklep funkcij. In v nekaterih primerih tudi naknadni zaklep. Programska oprema kot storitev, torej.

Primeri funkcij, ki jih Tesla drago prodaja, so hitrejše pospeševanje (Ludicrous Speed Package), avtopilot (Full-Self Driving) ipd. Druge funkcije so nujno potrebne, da je avtomobil sploh uporaben, recimo dostop do Teslinega omrežja Supercharger za hitro polnjenje. Tesla lahko avtomobile oddaljeno nadgrajuje (OTA) in te funkcije tudi izključi. Še več, Tesla to tudi počne - lastnik kupi rabljeno teslo, potem pa mu Tesla na daljavo izključi funkcije, ki so vezane na originalnega kupca in ne avtomobil. 

Drug primer - če je avtomobil udeležen v nezgodi in zavarovalnica razglasi "totalko", bo Tesla prekinila podporo, kar pomeni da garancija ne velja več, dostopa do Superchargerjev pa prav tako ni. Zaradi tega se je v zadnjem času razširilo odklepanje (jailbreaking) avtomobilov Tesla. To sicer avtomatično razveljavi garancijo, a za nekatere lastnike je to edini način.

Tesla ni klasičen avtomobil. Ko ga kupimo, ga v resnico dobimo le v uporabo, saj lahko proizvajalec na daljavo nadgradi ali pohabi avtomobil. Mimogrede, ravno te dni je prišla na dan analiza, da je Teslina elektronika v avtomobilih šest let pred Toyotino ali Volkswagnovo. Je programska oprema kot storitev torej "napredek", ki nas čaka v vseh avtomobilih?

Vice

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
  • Zakaj Nintendo Switch 2 skoraj ne podpira priključnih postaj

    Nintendov Switch 2, ki postaja najbolj popularna konzola vseh časov, ima priključek USB-C, ki ni, kakršnega bi pričakovali. Nintendo je namenoma spodkopal njegovo združljivost z drugimi napravami, saj uporablja posebno šifriranje in čip.

    Objavljeno: 4.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji