Objavljeno: 29.6.2016 01:00

Microsoft .NET je postal odprtokoden

Microsoft je svoje poglavitno tehnološko in razvojno ogrodje .NET objavil kot odpro kodo, s čimer so odpira pot k razvoju .NET aplikacij za druge operacijske sisteme, kot so Linux, macOS, predvsem pa Android in iOS, seveda z Microsoftovimi razvojnimi orodji, kot je Visual Stuidio.

Microsoft je specifično objavil dokončno različico ogrodij .NET Core in ASP.NET 1.0, kjer je pri razvoju prispevala in sodelovala cela vojska programerjev, menda kar 18.000 in skupno 1.300 različnih podjetij. Nova ogrodja niso povsem enaka kot običajni .NET in ASP.NET za okolje Windows, vendar je moč pričakovati, da se bo pot obeh platform močno zbližala.

Z odločitvijo, da bo .NET odslej odprtokodni izdelek, so pri Microsoftu pridobili pomembne nove zaveznike. Morda najbolj odmeven je Red Hat, ki bo .NET Core vgradil v svojo distribucijo Enterprise Linux. Codenvy, razvijalec odprtokodnega razvojnega okolja Eclipse Cha, pa bo poleg tega v svojih izdelkih uporabil poleg .NETa še Microsoftov protokol iz Visual Studia, ki se imenuje Visual Studio Code's Language Server Protocol, s katerim je lažje v drugih orodjih uporabiti napredne razvijalske funkcije, kot je samodejno zaključevanje sintakse pri pisanju kode in podobno.

Microsoftov mejnik je pomemben za razvoj nove generacije programov, še posebej tistih za mobilne platforme, kjer je Microsoft letos že prevzel podjetje Xamarin in se tako odločil odločneje podpreti druge platforme in operacijske sisteme, kot zgolj lastno platformo Windows.

bbQ853tgTrM

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Letos se je na letalih vnelo ali pregrelo že več kot 50 baterij elektronskih naprav

    O nevarnostih litij-ionskih baterij v prtljagi smo že večkrat pisali, prav tako imajo letalske družbe zaradi njihove vnetljivosti stroga pravila – ki pa utegnejo postati še strožja. Ameriška Zvezna agencija za letalsko varnost (FAA) je objavila novo opozorilo, v katerem je spomnila na več kot 50 resnih incidentov letos samo v ZDA.

    Objavljeno: 11.9.2025 05:00
  • Tesla omogoča lažje plačevanje polnjenja na tujih polnilnicah

    Tesla je na Nizozemskem zagnala novo funkcijo MultiPass, ki omogoča, da lastniki Tesel plačujejo polnjenje na tretjih polnilnicah kar s kartico za odklepanje svojih vozil.

    Objavljeno: 11.9.2025 09:00
  • Izpad rtvslo.si traja že skoraj šest ur

    Ena najpopularnejših spletnih strani v Sloveniji je že več kot pet ur nedosegljiva. Multimedijski center RTV Slovenija (www.rtvslo.si) je od 13. ure nedostopen, težave pa še niso odpravili.

    Objavljeno: 8.9.2025 18:00
  • Umetna inteligenca opustošila indijski informacijski sektor

    Prva industrija, ki je začela klecati pod težo umetne inteligence, je nekoliko presenetljivo indijski informacijski sektor. Država je zaradi znanja angleščine, izobraženosti in nizke cene dela velikan pri nudenju informacijskih storitev, kot so podpora uporabnikom. Sektor, ki je letno težak dobrih 250 milijard dolarjev, je lani zaposlil 70 odstotkov manj svežih diplomantov kot v letih pred tem!

    Objavljeno: 17.9.2025 05:00
  • Uporabnikom je žal, da so posodobili telefon iPhone

    Apple je izdal dolgo pričakovani iOS 26, ki prinaša novo podobo Liquid Glass in številne funkcije, ki pa niso vseh navdušile.

    Objavljeno: 18.9.2025 15:00
  • iPhone 17 je tu!

    Applov iPhone 17 prinaša večji zaslon, ProMotion tehnologijo in izboljšane kamere.

    Objavljeno: 9.9.2025 20:30
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji