Objavljeno: 23.7.2002

AMD z nižjimi prihodki in napovedano izgubo do konca leta

Drug največji proizvajalec procesorjev za osebne računalnike, Advanced Micro Devices, je objavil katastrofalne poslovne rezultate za drugo četrtletje in napovedal, da do konca letošnjega leta najbrž ne bodo več videli črnih številk.

Pri AMD-ju so od marca, ko se je drugo četrtletje začelo, pa do objave poslovnih rezultatov večkrat znižali napoved prihodkov. Iz optimističnih 820 do 900 milijonov dolarjev, ki bi pomenili dobiček, do končnih 600 milijonov dolarjev, kar pomeni 184,9 milijona izgube. V istem obdobju lani je AMD zabeležil 985 milijonov dolarjev prihodkov in 17,4 milijona dobička.

Čeprav je tudi Intel zabeležil upad prihodka zaradi slabše prodaje, je vseeno ostal dobičkonosen, kljub temu pa namerava odpustiti pet odstotkov zaposlenih. Poleg precej slabega stanja v računalniški industriji, so pri AMD-ju ugotovili, da so izgubili kos tržnega deleža proti Intelu. To je predvsem posledica dejstva, da je AMD krepko izgubil tako imenovano frekvenčno vojno proti Intelu, ki v samem taktu procesorja sedaj vodi za 700 MHz (Pentium 4 2,5 GHz proti Athlon XP 2200+ s taktom 1,8 GHz). Cenovno so AMD-jevi procesorji še zmerom precej ugodnejši, vendar jim to ne zagotavlja več tako velike prednosti pred Intelom.

Izhod iz krize naj bi AMD-ju zagotovila nova generacija procesorjev z delovnim imenom Hammer, ki bodo prišli na trg v četrtem četrtletju. Ti procesorji naj bi prišli v zmogljive računalnike, medtem ko bodo sedanji Athloni namenjeni za cenejše sisteme. Kljub napovedani večji prodaji v zadnjem četrtletju, pa AMD-jevo vodstvo ne verjame, da bi jih to lahko spravilo iz rdečih številk za celo leto.

Kljub AMD-jevim izgubam na področju procesorjev, pa je podjetje objavilo, da je oddelek proizvodnje pomnilnikov Flash dosegel minimalen dobiček. Vzrok za to je iskati predvsem v večjem povpraševanju po pomnilnikih Flash, ki so si našli mesto tudi v dražjih mobilnih telefonih.

http://www.amd.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Severna Koreja s kriptovalutami in lažnimi zaposlenimi nakradla milijarde

    Za razliko od praktično vseh ostalih držav se Severna Koreja v veliki meri zanaša na internetni kriminal in kriptoprevare za financiranje delovanja države in izogibanje sankcijam. Tudi eden večjih letošnjih vdorov, ko so neznanci z borze Bybit ukradli za poldrugo milijardo dolarjev kriptovalute ether, je bil plod Severne Koreje.

    Objavljeno: 27.10.2025 07:00
  • V ZDA bodo retroaktivno prepovedali DJI-jeve letalnike

    Ameriška Zvezna komisija za telekomunikacija (FCC) je sprejela sila nenavadno odločitev in za nazaj prepovedala uporabo naprav, ki jih je že odobrila in sprostila njihov uvoz v ZDA. Odločitev, da to smejo storiti, so sprejeli s tremi glasovi za in nobenim proti. Uperjena je proti kitajskemu proizvajalcu letalnikov DJI.

    Objavljeno: 3.11.2025 07:00
  • Uvodnik: Vedno je kriv DNS!

    Konec oktobra se je zgodilo nekaj, kar bi lahko imenovali že klasika digitalne dobe – Amazonov oblak AWS je spet odpovedal poslušnost. Tokrat je šlo za podatkovni center US-EAST-1, tisti najbolj obremenjeni in najstarejši del Amazonove infrastrukture, ki poganja velik del svetovnega spleta.

    Objavljeno: 28.10.2025 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor November 2025
  • Umetno inteligentni brskalniki prikažejo plačljive vsebine zastonj!

    Nekateri novi brskalniki, ki temeljijo na umetni inteligenci, lahko zaobidejo plačljive mehanizme medijskih vsebin. 

    Objavljeno: 4.11.2025 16:00
  • Microsoft zakrpal hrošča: Windows 10 in 11 se končno znata ugasniti

    V najnovejši verziji popravkov za Windows 10 in 11 je Microsoft po več kot desetletju zakrpal hrošča, ki je marsikoga spravljal v dvome, ali njegov spomin še deluje. Če ste po uporabi Windows Update želeli računalnik ugasniti in ste izbrali Update and shut down, se je računalnik z Windows 10 ali 11 nemalokrat ponovno zagnal. Verjetno ste pomislili, da ste pomotoma kliknili Update and restart.

    Objavljeno: 4.11.2025 05:00
  • Brezplačni »Photoshop«

    Zbirka grafičnih orodij Affinity, ki je doslej stala do 70 evrov na posamezno aplikacijo, je po novem zastonj.

    Objavljeno: 3.11.2025 15:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji