Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje
Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.
Lahko pa to ugotovi telefon ali vsaj posumi. Nova verzija Androida 16 bo zato nadgradila že obstoječe funkcije za ugotavljanje neavtentičnosti povezav. Če bo telefon ugotovil, da "bazna postaja" zahteva povezavo po starejšem, nezaščitenem protokolu 2G, bo uporabnika na to obvestil. Uporabo 2BG je možno tudi vnaprej blokirati.
Še dodatne funkcije pa bo Android 16 omogočal le na telefonih, ki bodo imeli najnovejše modeme s podporo za IRadio HAL 3.0. Takih telefonov še ni, prvi pa bo verjetno Pixel 10. Tedaj bo Android uporabnika obvestil, če bo omrežje želelo vnovič unikatno identifikacijsko številko telefona (IMSI), ki se običajno ne pošilja, temveč se uporabi naključno generirana in varnejša TMSI. Telefon bo tudi javil, če bo omrežje terjajo spremembo šifrirnega algoritma ali celo preklop na nešifrirano komunikacijo (null cipher). Vse to so znaki, da "bazna postaja", na katero se telefon povezuje, to v resnici ni.
Naprave za tovrstno prisluškovanje ima tudi slovenska policija, a tega vrsto let ni želela priznati. Uporaba je z zakonom prepovedana, je odločilo ustavno sodišče.