Objavljeno: 5.4.2020 12:00

Ker menda virus potuje po radijskih valovih 5G, zažigajo bazne postaje... 

V Birminghamu, Liverpoolu in v Mellingu so zagorele bazne postaje. Glede na sočasen incident oblasti predvidevajo, da je šlo za požig, preiskava uradnega razloga pa še poteka. Na internetu se je pojavil tudi posnetek, kjer mimoidoči nadlegujejo delavce, ki postavljajo telekomunikacijsko opremo. Incidente je sprožila gonja proti mobilnemu omrežju 5G, ki se je razrasla v najbolj nore teorije zarote.

Kot požar se na internetu širi teorija zarote, da je 5G nekako povezan s pojavom in širjenjem novega koronavirusa. Po eni izmed teorij 5G škoduje imunskemu sistemu, po drugi omogoča hitro širjenje virusa po radijskih valovih. Čeprav oblasti in stroka pojasnjujejo, da so te teorije povsem nemogoče, se na Facebooku, Twitterju in spletnih straneh širijo te informacije. V določenih skupinah na Facebooku se pojavljajo celo izrecni pozivi k požigu baznih postaj, česar Facebook sprva sploh ni odstranil.

Mobilna omrežja so v Veliki Britaniji opredeljena kot kritična infrastruktura. Direktor nacionalnega zdravstvenega sistema (NHS) Stephen Powis je dejal, da je 5G kritična infrastruktura tako za prebivalstvo kakor zdravstvene delavce. Izrazil je ogorčenje, da ljudje v teh časih napadajo infrastrukturo, ki je nujna v tej situaciji. Gorele so namreč bazne postaje, ki sploh še ne podpirajo omrežja 5G. Večina področij, kjer se virus širi, namreč sploh ni pokrita s 5G.

O omrežju 5G smo v naši reviji že obsežno pisali. V zadnji številki smo preverjali, od kod izvira ta teorija zarote, ter pojasnili, kako so strokovnjaki določili varne mejne vrednosti elektromagnetnih valovanj za telekomunikacije.

BBC

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji