Objavljeno: 27.6.2019 05:00

Kako meriti hitrost računalnikov, ki ne obstajajo?

Pri običajnih superračunalnikih je vsaj v teoriji problem jasno definiran. Njihove zmogljivosti primerjamo s sintetičnim testom LINPACK, ki je osnova za njihovo razvrščanje na lestvico Top 500. Marsikdo odločno nasprotuje temu testu, ker ne odseva realnih problemov, s katerimi se superračunalniki soočajo, a trenutno boljšega univerzalnega testa nimamo. Navsezadnje tudi superračunalniki rešujejo zelo različne probleme, zato ga verjetno nikoli ne bomo imeli.

Pri kvantnih računalnikih pa je merjenje hitrosti precej bolj problematično. Prvi problem je definicija, kaj sploh je kvantni računalnik. Trenutno so ti še v povojih, zato se medsebojno preizkušajo in primerjajo zelo različne implementacije. Kar je izgradil D-Wave, ni niti podobno kvantnim računalnikom, ki jih razvijata Google ali IBM. Že definicija kubita je izmuzljiva, ker se uporabljajo različne fizične implementacije.

Naslednji problem je, kaj meriti. Kvantni računalniki so hitri le pri operacijah, ki jih je moč zapisati s kvantnim algoritmom. Tem algoritmom je skupno dejstvo, da jih je treba poganjati večkrat. Rezultat kvantnih računalnikov je vedno zgolj verjetnost in šele ko nek algoritem isti rezultat vrne večkrat, mu smemo verjeti.

Minuli teden so raziskovalci s Princetona med seboj primerjali računalnike iz IBM-a, Rigetti Computinga in Univerze v Marylandu. Velik uspeh je bil že to, da so na njih pognali 12 algoritmov za merjenje hitrosti – in seveda niso vsi tekli na vseh. Omenjeni kvantni računalniki imajo 5-20 kubitov, Google pa na primer 72. Preden bodo zmogli kaj uporabnega, se bodo morali najprej razširiti na nekaj (deset) tisoč kubitov.

Morda je najbolj povedno dejstvo, da je še vedno razpisana milijonska nagrada za prvega, ki bi uspel s kvantnim računalnikom izračunati nekaj, česar se z navadnim ne da.

Science

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Pošta Slovenije bo dostavljala z robotom

    Pošta Slovenije je stopila na pot logistične prihodnosti in začela testiranje avtonomnega dostavnega robota, ki bo v prihodnosti pošiljke dostavljal tudi popoldan. 

    Objavljeno: 6.5.2025 11:00 | Teme: robotika, Slovenija
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji