Objavljeno: 20.11.2024

CREAPLUS z umetno inteligenco izboljšala storilnost in kakovost v Belinki Perkemija

Z umetno inteligenčnim zgodnjim odkrivanjem anomalij in nadzorom kakovosti so v Belinki Perkemija za 90 odstotkov zmanjšali število prehodov v alarmantna stanja in posledično prekinitve proizvodnje. Za projekt so bili nagrajeni s finalom nagrade GoDigital! za najboljši digitalni projekt leta 2024, ki jo je podelila Gospodarska zbornica Slovenije.

LJUBLJANA, BRDO PRI KRANJU, 20. novembra 2024 – Belinka Perkemija je skupaj s podjetjem CREAPLUS uvedla umetno inteligenčni nadzor nad proizvodnjo, s katero so zagotovili neprekinjeno in učinkovitejšo proizvodnjo. Projekt uvedbe, ki bo  Belinki Perkemija prinesel letno dva do trikratno znižanje stroškov izpadov ter 200-odstotno povrnitev naložbe, je prepoznala tudi strokovna komisija nagrade GoDigital! za najboljši digitalni projekt leta 2024 uvrstila in uvrstila nagrade v finale med treh najboljše letošnje digitalizacijske projekte. Med tremi odličnimi projekti je sicer glavno nagrado prejelo podjetje Inea za projekt Vizualna kontrola ohišij števcev z uporabo umetne inteligence ter Eles za projekt  VegeLine – Uvedba upravljanja z vegetacijo.

»V podjetju CREAPLUS smo počaščeni, da je strokovna komisija naš projekt uvrstila med tri najboljše projekte digitalizacije v slovenskih podjetjih. Letošnja nagrada je pokazala, da je umetna inteligenca med slovenskimi menedžerji v ospredju, ko gre za optimizacijo poslovanja, ohranjanje konkurenčnosti ter podpori rasti in razvoju,« je povedal Mitja Trampuž, direktor podjetja CREAPLUS.

Slovenska podjetja prepoznavajo, da je uvedba umetne inteligence v osnovi poslovni projekt, ki ga mora podpreti vodstvo na najvišji ravni. Zato morajo k uvajanju umetne inteligence pristopati strateško vendar z začetnimi konkretnimi cilji. Kot je poudaril Trampuž, projekt v Belinki Perkemija izstopa, ker sledi dvema pomembnima poslovnima ciljema. Prvi je  podpora pri vodstvenih odločitvah glede optimizacije celotne proizvodne linije in pri načrtovanju dolgoročne strategije za povečanje učinkovitosti. Drugi cilj pa je bolj operativen in se nanaša izboljšanje ukrepanja v primeru anomalij na proizvodnih linijah, ki neposredno poveča stabilnost  in zanesljivost proizvodnje ter s tem večjo kakovost izdelkov in znižanje stroškov.

Podjetja lahko zmožnosti umetne inteligence izkoristijo za izboljšanje uspešnosti in kakovosti v različnih poslovnih funkcijah in dejavnostih. V Belinki Perkemiji so jo uporabili za strateško analizo proizvodnje ter takojšnje ukrepanje ob morebitnih anomalijah v proizvodnem procesu. Tako so uspeli zmanjšati izpade in predhodno zaznati več kot 90 odstotkov prehodov v alarmantna stanja, s čimer so zmanjšali število nujnih intervencij ter povečali stabilnost in konsistentnost proizvodne linije. Zaradi manjšega števila izpadov proizvodnje so v podjetju znižali stroške, povečali proizvodno zmogljivost, zmanjšali izmet pri proizvodnji visokokakovostnih izdelkov, kot so vodikov peroksid in specialne kemikalije za različne industrijske procese, ter izboljšali delovne pogoje za zaposlene.

V okviru konference je potekala tudi okrogla miza Umetna inteligenca v poslovanju: evolucija ali revolucija? na kateri je Mitja Trampuž kot predsednik pobude Umetna inteligenca za Slovenijo (AI4SI), ki deluje v okviru Združenja za informatiko in telekomunikacije GZS izpostavi stanje umetne inteligence med slovenskimi podjetji ter njeno prebojno vlogo tako v načinu poslovanja kot tudi pri izboljšanju osnovnih dejavnosti podjetij različnih panog, kot so proizvodnja, finančne, infrastrukturne in telekomunikacijske storitve, energetika, logistika in trgovina.

O podjetju CREAPLUS

CREAPLUS (www.creaplus.com) je vodilno slovensko podjetje za razvoj umetno inteligenčnih rešitev in zagotavljanje zaščite, varovanja in obvladovanja tveganj v kibernetskem prostoru organizacij. Podjetje je specializirano za uvedbo kriptografskih rešitev, podpira storitve zaupanja ter nudi informacijske rešitve in storitve za zaščito pred zlonamernimi hekerskimi vdori. Je distributer vodilnih svetovnih ponudnikov strojne in programske opreme za informacijsko varnost. Podjetje CREAPLUS izvaja storitve razvoja programske opreme, kjer je posebnega pomena zagotavljanje varnosti transakcij ter zaščita zaupnih in osebnih podatkov.

 

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji