Objavljeno: 7.9.2001

Zaščita avtorskih pravic v Microsoft Readerju zlomljena

Neimenovan programer je v vplivni znanstveni reviji Technology Review, ki jo izdaja Inštitut za tehnologijo iz Massachusettsa (MIT) objavil, da je zlomil zaščito v Microsoftovem programu za elektronske knjige MS Reader. Zaščita v tem popularnem programu, ki naj bi imel že preko milijon uporabnikov, omejuje uporabo elektronske knjige na le dve napravi, na primer osebni in ročni računalnik. S tem je sicer poskrbljeno za nedovoljeno posojanje ali izmenjevanje datotek, vendar pa je uporabnikom onemogočeno branje knjige na tretji napravi, ali v primeru nadgradnje oziroma zamenjave računalnika.

Program prodora zaščite deluje tako, da najprej pridobi kodirne šifre za specifično knjigo in za različico Readerja, v kateri se uporablja, nato pa knjigo razstavi na osnovne elemente, kot sta tekst in grafika, ter jih posamezno shrani v mapo na računalniku. Te datoteke je nato mogoče odpreti s spletnim brskalnikom. Eden izmed elementov, ki jih program izkorišča, je lastnost Microsoftove storitve Passport, ki je ključni element strategije .NET in eden izmed korakov pri kodiranju elektronske knjige.

Programer je v članku zapisal, da namerava postopek uporabljati zgolj v lastne namene in ga ne bo javno objavil, vendar že sama objava članka postavlja pod vprašaj sodni postopek, ki teče proti ameriškemu programerju ruskega rodu Dimitryju Sklyarovu zaradi zloma zaščite v sorodnem Adobeovem programu eBook Reader. Sklyarova so aretirali zaradi avtorstva programa Advanced eBook Processor, grozi pa mu kazen do 25 let zapora in 2,25 milijona dolarjev kazni zaradi kršitve zakona o digitalnih avtorskih pravicah. Mnogi strokovnjaki za kripografijo in drugi analitiki menijo, da je pravna gonja proti Sklyarovu izjemno škodljiva, tako za uporabnike, kot tudi za kriptografe, saj je prav skušanje razbijanja zaščite glavni vodnik razvoja na tem področju.

http://www.technologyreview.com

http://www.microsoft.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Redka zmaga malega rudarja kriptovalut

    V času, ko rudarjenje bitcoina obvladujejo velika podjetja s specializirano opremo in ogromnimi viri, je neodvisnemu solo rudarju uspel izjemen podvig. 

    Objavljeno: 27.7.2025 13:00
  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • Internet umira, krivi smo sami

    Spletne strani in celotni internet se zanašajo na nepisano pravilo, ki se je v zadnjem letu začelo krhati in grozi, da bo pokopalo internet, kot ga poznamo. Zaradi agentov in modelov umetne inteligence čedalje manj klikamo na spletne strani, zaradi česar imajo te čedalje več težav s financiranjem. Zdi sem, da jim škoduje tudi Google, ki je doslej benevolentno zagotavljal promet s svojim iskalnikom.

    Objavljeno: 31.7.2025 05:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • ChatGPT-5 bo na voljo avgusta

    Sam Altman, izvršni direktor OpenAI, je potrdil, da bo model GPT-5 izšel že v začetku avgusta. 

    Objavljeno: 25.7.2025 09:00
  • ChatGPT je slab v šahu

    Najboljši šahist sveta Magnus Carlsen je v spletnem dvoboju premagal umetno inteligenco ChatGPT v vsega 53-ih potezah, pri čemer sam ni izgubil niti ene same figure. 

    Objavljeno: 21.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji