Objavljeno: 10.9.2003

Varnostna luknja v protokolu GSM

Izraelski podiplomski študent Elad Barkan je med raziskavami za svojo doktorsko nalogo odkril varnostno napako v osnovnem protokolu GSM, ki omogoča prisluškovanje klicem, prevzemanje klicev in ugotavljanje identitete uporabnikov. Barkan, študent Inštituta Technion iz Haife, je sprva mislil, da se je zmotil, saj je napaka v kodi precej osnovne narave in izvira iz osemdesetih, ko je nastal standard GSM.

Na Barkanove ugotovitve so se hitro odzvali iz združenja GSM Association, da to napako v sistemu poznajo, ampak, da ne predstavlja resne grožnje varnosti uporabnikov, saj jo je izjemno težko dejansko izkoristiti. Za začetek bi bilo potrebno imeti precej zahtevne opreme, saj bi se moral prijaviti v omrežje kot bazna postaja, kar bi vsak malo bolj sposoben operater nemudoma opazil, za nameček pa bi bilo potrebno fizično stati med uporabnikom in njemu najbližjo bazno postajo, da bi lahko prestregli klic. V GSM Association so tudi poudarili, da so omrežja tretje generacije znatno bolj varna, saj so vsi algoritmi za zaščito podatkov spisani povsem na novo.

http://www.technion.ac.il

http://www.gsmworld.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google zapira zadnja vrata za blokiranje oglasov

    Google bo s prihajajočimi posodobitvami spletnega brskalnika Chrome dokončno onemogočil delovanje priljubljenih razširitev za blokiranje oglasov, kot je uBlock Origin.

    Objavljeno: 16.6.2026 10:00
  • Google nam bo zaklenil ekosistem Android

    Dolgo vrsto let je bila ena izmed glavnih prednosti ekosistema Android njegova odprtost, saj za razliko od konkurenčnega Applovega iOS-a ni imel omejitev za nameščanje aplikacij. Resda je Google preverjal aplikacije, ki jih je uvrstil na svojo tržnico Play Store, a vsakdo je lahko mimo te tržnice namestil karkoli, če je z interneta prenesel namestitveno datoteko. Postopek se imenuje sideloading in je na primer na iOS onemogočen. To se bo zdaj zgodilo tudi na Androidu.

    Objavljeno: 19.6.2026 05:00
  • Trumpov telefon je skoraj popolna kopija HTC-jevega

    Razstavljanje težko pričakovanega pametnega telefona Trump Mobile T1, ki so ga opravili strokovnjaki pri iFixit, je potrdilo prejšnje sume ocenjevalcev opreme, da je naprava skoraj popolna kopija obstoječega modela HTC U24 Pro.

    Objavljeno: 12.6.2026 09:00
  • Droni bodo po novem leteli brez GPS-a in zemljevidov

    Raziskovalci z nizozemske Tehnološke univerze v Delftu so po vzoru čebel razvili učinkovit navigacijski sistem za drone Bee-Nav.

    Objavljeno: 9.6.2026 10:00
  • Prihodnji teden bodo potekli certifikati za zagon računalnikov

    Bliža se datum, ki se je pred 15 leti zdel nedosegljivo daleč v prihodnosti. Potekli bodo certifikati iz leta 2011, s katerimi se varuje zagon osebnih računalnikov (Secure Boot), da se nanje ne ugnezdi škodljiva programska oprema že v UEFI/BIOS. Ne glede na operacijski sistem morajo posodobljene certifikate dobiti vsi starejši računalniki, najsi na njih teče Windows ali Linux. Prvi se večinoma posodobi sam.

    Objavljeno: 18.6.2026 05:00
  • Nova Philipsova svetilka je umetno sonce za sobe brez oken

    Podjetje Philips je predstavilo novo stropno svetilko Philips Skylight, ki s pomočjo napredne LED tehnologije in sistema NatureConnect uspešno posnema videz ter globino prave strešne linije in v prostore prinaša ritem naravne sončne svetlobe.

    Objavljeno: 11.6.2026 09:15
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji