Objavljeno: 17.3.2003

Ultraširokopasovna brezžična omrežja

Po tem, ko je brezžični ethernet WiFi po standardu 802.11b postal skorajda vsakdanja oprema in si hitrejša standarda 802.11g in 802.11a že utirata pot, se skupina IEEE pripravlja na sprejem novega standarda za brezžični prenos podatkov, ki uporablja ultraširokopasovno tehnologijo (ultrawideband, UWB) in naj bi do jeseni dobil tudi svoje uradno ime IEEE 802.15.

Tehnologijo, ki omogoča UWB je pred 15 leti razvila ameriška vojska za radarske sisteme. V zadnjih mesecih se je na tehnologijo UWB pričelo osredotočati vse več podjetij, ki vidijo v njej možnost prenosa podatkov z znatno višjo hitrostjo kot ga omogoča WiFi. UWB za prenos podatkov uporablja znatno večjo pasovno širino, več tisoč MHz, prenos podatkov pa naj bi sprva dosegal 100 Mb/s, teoretično pa tudi do gigabita na sekundo.

UWB pa ima eno precej veliko slabost in sicer v dometu. Ker uporablja širok frekvenčni spekter, mora biti moč signala zelo nizka, saj bi sicer UWB naprave motile druge naprave, zato je domet omejen na 10 metrov. Zaradi tega UWB najverjetneje ne bi mogel zamenjati vmesnikov WiFi-ja v poslovnih okoljih, zagovorniki tehnologije pa računajo predvsem na uporabo v napravah zabavne elektronike. Zaradi visokih hitrosti prenosa podatkov, bi se UWB lahko uporabljal tudi za prenos videa do, denimo digitalnih LCD televizorjev.

UWB trenutno podpira večje število podjetij, med drugim tudi Intel in Motorola, a vsak med njimi ima nekoliko drugačen pristop. Pri IEEE pričakujejo, da bodo poleg trenutnega imeli še vsaj dva sestanka za usklajevanje podrobnosti, končna določila 802.15 pa naj bi dorekli do septembra. Po napovedih proizvajalcev bi tako lahko prve naprave, ki bodo uporabljale UWB prišle na trg v začetku 2004.

http://www.ieee.org

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Redka zmaga malega rudarja kriptovalut

    V času, ko rudarjenje bitcoina obvladujejo velika podjetja s specializirano opremo in ogromnimi viri, je neodvisnemu solo rudarju uspel izjemen podvig. 

    Objavljeno: 27.7.2025 13:00
  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • Internet umira, krivi smo sami

    Spletne strani in celotni internet se zanašajo na nepisano pravilo, ki se je v zadnjem letu začelo krhati in grozi, da bo pokopalo internet, kot ga poznamo. Zaradi agentov in modelov umetne inteligence čedalje manj klikamo na spletne strani, zaradi česar imajo te čedalje več težav s financiranjem. Zdi sem, da jim škoduje tudi Google, ki je doslej benevolentno zagotavljal promet s svojim iskalnikom.

    Objavljeno: 31.7.2025 05:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • ChatGPT-5 bo na voljo avgusta

    Sam Altman, izvršni direktor OpenAI, je potrdil, da bo model GPT-5 izšel že v začetku avgusta. 

    Objavljeno: 25.7.2025 09:00
  • ChatGPT je slab v šahu

    Najboljši šahist sveta Magnus Carlsen je v spletnem dvoboju premagal umetno inteligenco ChatGPT v vsega 53-ih potezah, pri čemer sam ni izgubil niti ene same figure. 

    Objavljeno: 21.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji