Objavljeno: 22.8.2003

Sobig se širi najhitreje doslej

V zadnjih dneh se je po internetu širilo kar nekaj virusnih okužb, rekorde pa je potolkel Sobig.F. Po podatkih družbe MessageLabs, ki prestreza in spremlja pretok elektronske pošte na nekaterih velikih poštnih strežnikih, je virus v manj kot 24 urah okužil 2,6 milijona nadzorovanih sporočil, kar je največ doslej. Za ilustracijo povejmo, da je bilo okuženo vsako 17-to sporočilo, medtem ko je doslej najnevarnejši virus Klez.H dosegel le razmerje 1:138. AOL kot največji ponudnik interneta je v enem samem dnevu preje 31 milijonov sporočil (običajno jih okoli 11 milijonov), od katerih je kar 11,5 milijona vsebovalo Sobig.F. Taka hitrost širjenja sporočil je povzročila številne nevšečnosti, čeprav dejanskih okužb računalnikov ni bilo prav veliko.

Precej bolj so trpele komunikacijske povezave, kjer je širjenje virusa povzročilo znatno povečan promet. K temu so zelo prispevali tudi številni poštni sistemi s protivirusnimi programi, ki so navzkriž začeli pošiljati sporočila o najdbi okužbe, kar je spravilo na kolena druge strežnike. Razlog je tudi v načinu delovanja virusa Sobig.F, ki sporočila ne pošilja z elektronskim naslovom okuženega računalnika, temveč kot pošiljatelja uporablja druge naslove. Virus torej povzroča nezaželena sporočila, ki jih je zelo težko filtrirat.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Redka zmaga malega rudarja kriptovalut

    V času, ko rudarjenje bitcoina obvladujejo velika podjetja s specializirano opremo in ogromnimi viri, je neodvisnemu solo rudarju uspel izjemen podvig. 

    Objavljeno: 27.7.2025 13:00
  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • Internet umira, krivi smo sami

    Spletne strani in celotni internet se zanašajo na nepisano pravilo, ki se je v zadnjem letu začelo krhati in grozi, da bo pokopalo internet, kot ga poznamo. Zaradi agentov in modelov umetne inteligence čedalje manj klikamo na spletne strani, zaradi česar imajo te čedalje več težav s financiranjem. Zdi sem, da jim škoduje tudi Google, ki je doslej benevolentno zagotavljal promet s svojim iskalnikom.

    Objavljeno: 31.7.2025 05:00
  • ChatGPT-5 bo na voljo avgusta

    Sam Altman, izvršni direktor OpenAI, je potrdil, da bo model GPT-5 izšel že v začetku avgusta. 

    Objavljeno: 25.7.2025 09:00
  • Kitajski test avtonomne vožnje - 36 vozil in 216 nesreč

    Kitajski medij Dongchedi je za testiranje naprednih asistenčnih sistemov vožnje (ADAS) zaprl pravi avtocestni odsek in v zapletenih, realističnih prometnih situacijah preizkusil 36 različnih vozil. 

    Objavljeno: 29.7.2025 06:00
  • Hitrejše brezžično polnjenje za telefone

    Nova generacija brezžičnega polnjenja Qi2 25W prihaja na telefone iPhone in naprave z operacijskim sistemom Android.

    Objavljeno: 24.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji