Objavljeno: 22.5.2001

Novosti iz Olympusa

Proizvajalci digitalnih fotoaparatov ne počivajo, tako da smo iz meseca v mesec deležni novih modelov. Olympus je tako v maju predstavil model Camedia D-510 Zoom, ki je zamenjava za uspešni D-490 Zoom. Fotoaparat ima trikratno optično povečavo, oziroma 7,5-kratno digitalno povečavo in avtomatski fokus pri čemer je spremenljiva razdalja goriščnice enaka 35 - 105 mm pri navadnih 35 mm fotoaparatih. Digitalna povečava poveča to vrednost na 262 mm, občutljivost na svetlobo znaša od 100 - 400 ISO.

Tipalo CMY CCD zmore 2,1 milijona svetlobnih elementov, kar zadostuje za ločljivost 1600 x 1200 pik. D-510 Zoom poleg tega zmore na priloženo pomnilniško kartico Smartmedia zmogljivosti 8 MB posneti tudi do največ 62 sekund videa s hitrostjo 15 slik na sekundo v zapisu QuickTime. Za pregledovanje slik ima kamera vgrajen 1,8 palčni zaslon LCD, na računalnik pa ga priključimo preko vmesnika USB. Camedia D-510 Zoom stane 400 dolarjev.

Za enako ceno pri Olympusu ponujajo novega člana družine Brio, to je model Brio Zoom D-150. Ta zmore trikratno optično povečavo ali šestkratno digitalno, ki ustreza goriščni razdalji 38 - 114 mm. Model odlikuje predvsem enostavna uporaba in dokaj ugodna cena. Tipalo RGB CCD ima 1,2 milijona svetlobnih elementov, slike je mogoče snemati v ločljivosti 1280 x 960 pik. Tudi ta model ima pomnilniško kartico Smartmedia velikosti 8 MB.

Sicer pa pri Olympusu napovedujejo izdelavo digitalnega fotoaparata SLR z zamenljivimi lečami ki bo zgrajen okoli Kodakovega tipala KAF-5100CE z ločljivostjo 5 milijonov svetlobnih elementov. Ta naj bi stal predvidoma 1635 dolarjev, na tržišče pa naj bi prišel do letošnjega sejma Photokina, med drugim pa naj bi podpiral tudi brezžično tehnologijo modrega zoba.

http://www.olympus.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Tesla na testu avtonomne vožnje zapeljala mimo šolskega avtobusa in trčila v otroško lutko

    Na testiranju organizacije The Dawn Project so se pokazale alarmantne pomanjkljivosti sistema Tesla Full Self‑Driving (FSD). 

    Objavljeno: 16.6.2025 14:00
  • Kitajci so ameriške sankcije obšli s kovčki diskov

    Ker za kitajska podjetja veljajo stroge omejitve pri nakupih najzmogljivejših čipov, ki so uporabni za trening umetne inteligence, so se tamkajšnja podjetja znašla na zelo staromodni način. Umetno inteligenco trenirajo v Maleziji, kjer so čipi na voljo, le podatke je treba prinesti do tja. In spet se je izkazalo, da je v starem vicu o samokolnici diskov kot najhitrejšem načinu prenosa podatkov nemalo resnice. Temu pravimo tudi sneakernet.

    Objavljeno: 17.6.2025 10:00
  • Android 16 je tu!

    Za zdaj še brez novega videza.

    Objavljeno: 10.6.2025 14:00 | Teme: google, android
  • Uvodnik: Od pingponga do vojne

    Več kot 50 let je že tega, kar je nekdo spisal prvi računalniški virus. Takrat je bila to demonstracija izvedljivosti, danes pa so virusi posel, in to zelo dobičkonosen. In seveda sredstvo nadzora, ki ga s pridom uporablja marsikatera (ne)demokratična država.

    Objavljeno: 10.6.2025 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor Posebna 2025
  • Nintendo Switch 2 najuspešnejša konzola v zgodovini

    Switch 2, ki je izšel 5. junija, je doslej najuspešnejša Nintendova konzola v zgodovini, bržčas pa tudi med vsemi. V vsega štirih dneh so prodali 3,5 milijona konzol, s čimer bo zlahka podrla dosedanje rekorde.

    Objavljeno: 13.6.2025 07:00
  • Iz tujega tiska - Kdo so Shadow Brokers?

    Leta 2013 je skrivnostna skupina hekerjev, ki se je poimenovala Shadow Brokers, ukradla nekaj disket Nacionalne varnostne agencije NSA, polnih tajnih podatkov. Te skrivnosti je nato objavljala na internetu in tako javno osramotila agencijo ter okrnila njene zmožnosti zbiranja podatkov, hkrati pa je sodobno kibernetično orožje položila v roke vseh, ki so si ga le zaželeli.

    Objavljeno: 10.6.2025 | Monitor Posebna 2025
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji