Objavljeno: 5.11.2001

NEC napoveduje izgubo namesto dobička

Eden največjih japonskih proizvajalcev polprevodnikov in elektronskih naprav NEC, je po reviziji napovedal 1,2 milijarde dolarjev izgube za tekoče finančno leto, ki se konča marca 2002. Po dosedanjih načrtih naj bi namesto izgube pridelali 400 milijonov dolarjev dobička, oziroma skoraj 20 odstotno rast.

Osnova za to odločitev je slaba prodaja informacijskih tehnologij po vsem svetu, pri čemer so pri NEC-u polagali veliko upov v ameriško tržišče, a so se po terorističnih napadih odločili spremeniti napoved dobička. Največjo izgubo prinaša oddelek NEC Electronic Devices, medtem ko preostala oddelka NEC Networks in NEC Solutions prinašata dobiček predvsem na domačem, japonskem tržišču. Že julija so se zaradi nizkih cen pomnilnikov odločili opustiti proizvodnjo teh delov in se osredotočiti na čipe z gosto integracijo, kjer je edini resni konkurent IBM. Razvoj in proizvodnjo optičnih elementov so združili s francoskim podjetje Thomson Multimedia, sedaj pa so se znebili še delov proizvodnje elektronskih komponent, predvsem baterij, relejev in kondenzatorjev. Te oddelke bo prevzelo japonsko podjetje Tokin, ki bo v zamenjavo za kupnino prešlo v večinsko NEC-ovo last.

Kljub temnim napovedim, pa v NEC-u pričakujejo, da bo z novimi načrti izguba postala dobiček že v letu dni, za bolj daljno prihodnost pa napovedujejo ponovno 10 - 20 odstotno rast. Deloma tudi s prevzemi podjetij, ki so tesno vezana na ameriški trg in imajo vedno večje težave zaradi slabe kupne moči.

http://www.nec-global.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Redka zmaga malega rudarja kriptovalut

    V času, ko rudarjenje bitcoina obvladujejo velika podjetja s specializirano opremo in ogromnimi viri, je neodvisnemu solo rudarju uspel izjemen podvig. 

    Objavljeno: 27.7.2025 13:00
  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • Internet umira, krivi smo sami

    Spletne strani in celotni internet se zanašajo na nepisano pravilo, ki se je v zadnjem letu začelo krhati in grozi, da bo pokopalo internet, kot ga poznamo. Zaradi agentov in modelov umetne inteligence čedalje manj klikamo na spletne strani, zaradi česar imajo te čedalje več težav s financiranjem. Zdi sem, da jim škoduje tudi Google, ki je doslej benevolentno zagotavljal promet s svojim iskalnikom.

    Objavljeno: 31.7.2025 05:00
  • ChatGPT-5 bo na voljo avgusta

    Sam Altman, izvršni direktor OpenAI, je potrdil, da bo model GPT-5 izšel že v začetku avgusta. 

    Objavljeno: 25.7.2025 09:00
  • ChatGPT je slab v šahu

    Najboljši šahist sveta Magnus Carlsen je v spletnem dvoboju premagal umetno inteligenco ChatGPT v vsega 53-ih potezah, pri čemer sam ni izgubil niti ene same figure. 

    Objavljeno: 21.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji