Objavljeno: 14.2.2001

Napster sredi leta s plačljivimi storitvami

Pri Bertelsmannu so napovedali, da bodo že v juniju ali juliju pričeli tržiti storitev, ki bo vzporedna sistemu Napster, le da bodo njeni uporabniki za njo plačevali približno pet dolarjev naročnine, ki bodo namenjeni predvsem plačilu avtorskih pravic. Razsikave so namreč pokazala, da je večina od dvajsettisočih izprašanih uporabnikov Napsterja pripravljenih za tovrstno storitev plačevati tudi do petnajst dolarjev na mesec.

Prednosti novega Napsterja naj bi bila predvsem v zanesljivosti prenašanja glasbenih datotek, te pa bodo tudi ves čas na voljo. Na veselje vseh šestinpetdeset milijonov uporabnikov dosedanjega Napsterja, pa tega vsaj zaenkrat še ne bodo ukinjali.

Napster je strateško zavezništvo z nemškim podjetjem Bertelsmann, ki je lastnik ene največji založb BMG, sklenilo oktobra leta 2000, tudi da bi se zavarovalo pred tožbami glasbene industrije. Za novi Napster sedaj že podpisujejo avtorske pogodbe tudi z ostalimi glasbenimi založbami.

Medtem je ameriško zvezno sodišče 13. februarja razsodilo, da Napster krši zakon o avtorskih pravicah, ker njihov sistem ne preprečuje izmenjave avtorsko zaščitenih skladb. S tem so primer vrnili nazaj na nižjestopenjsko sodišče, tako da Napster ta čas še obratuje. Pri Bertelsmannu so odločitev sodišča pozdravili.

http://www.bertelsmann.de

http://www.napster.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Redka zmaga malega rudarja kriptovalut

    V času, ko rudarjenje bitcoina obvladujejo velika podjetja s specializirano opremo in ogromnimi viri, je neodvisnemu solo rudarju uspel izjemen podvig. 

    Objavljeno: 27.7.2025 13:00
  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • Internet umira, krivi smo sami

    Spletne strani in celotni internet se zanašajo na nepisano pravilo, ki se je v zadnjem letu začelo krhati in grozi, da bo pokopalo internet, kot ga poznamo. Zaradi agentov in modelov umetne inteligence čedalje manj klikamo na spletne strani, zaradi česar imajo te čedalje več težav s financiranjem. Zdi sem, da jim škoduje tudi Google, ki je doslej benevolentno zagotavljal promet s svojim iskalnikom.

    Objavljeno: 31.7.2025 05:00
  • ChatGPT-5 bo na voljo avgusta

    Sam Altman, izvršni direktor OpenAI, je potrdil, da bo model GPT-5 izšel že v začetku avgusta. 

    Objavljeno: 25.7.2025 09:00
  • ChatGPT je slab v šahu

    Najboljši šahist sveta Magnus Carlsen je v spletnem dvoboju premagal umetno inteligenco ChatGPT v vsega 53-ih potezah, pri čemer sam ni izgubil niti ene same figure. 

    Objavljeno: 21.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji