Objavljeno: 19.2.2002

Microsoft mora pokazati izvorno kodo Windows XP

Sodnica Colleen Kollar-Kotelly je v procesu, ki ga zaradi zlorabe monopola zoper Microsoft vodi devet ameriških zveznih držav določila, da mora Microsoft tožnikom razkriti izvorno kodo operacijskega sistema Windows, vključno z zadnjo različico XP in različico za prenosne naprave Windows XP Embeded. Kot je povedala na sodišču, se ji zdi pravično, da imata obe strani dostop do izvorne kode, saj se prav na njeni osnovi krešejo mnoga mnenja glede možnih ukrepov zaradi Microsoftove zlorabe monopola.

Državni tožilci devetih zveznih držav so prepričali sodnico, da lahko preverijo Microsoftove trditve glede tesne integriranosti programov kot so spletni brskalnik Internet Explorer, program za elektronsko kramljanje Windows Messenger in predvajalnik večpredstavnostnih vsebin Windows Media Player v sam operacijski sistem, samo z vpogledom v izvorno kodo. Microsoftovi odvetniki so se sicer pritožili, saj giganta skrbi, da bi predstavniki konkurentov lahko tako dobili vpogled v najbolj varovano skrivnost Microsofta.

Sodnica je naložila obema stranema naj se dogovorita glede varnosti te izvorne kode, ni pa hotela določiti posebnega strokovnjaka za varnost, saj do nadaljevanja sojenja, 6. marca, ni dovolj časa za izbiranje. Predvsem slednje skrbi Microsoft, saj bi lahko izvedenci, ki bodo pregledovali izvorno kodo v imenu zveznih držav, sodelovali s konkurenti.

Kljub temu, da se sojenje bliža h koncu, pa mora sodnica najprej razsoditi o primernosti poravnave, ki ga je z Microsoftov doseglo ameriško zvezno državno tožilstvo in ki mu devet še tožečih zveznih držav nasprotuje. V kolikor se bo sodnica Kollar-Kotelly odločila podpreti poravnavo, se bo še zmerom nadaljeval proces devetih zveznih držav, v kolikor pa poravnavo zavrne, lahko sama določi bolj primerne ukrepe zoper Microsoft zaradi zlorabe monopola.

http://www.microsoft.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Redka zmaga malega rudarja kriptovalut

    V času, ko rudarjenje bitcoina obvladujejo velika podjetja s specializirano opremo in ogromnimi viri, je neodvisnemu solo rudarju uspel izjemen podvig. 

    Objavljeno: 27.7.2025 13:00
  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • Internet umira, krivi smo sami

    Spletne strani in celotni internet se zanašajo na nepisano pravilo, ki se je v zadnjem letu začelo krhati in grozi, da bo pokopalo internet, kot ga poznamo. Zaradi agentov in modelov umetne inteligence čedalje manj klikamo na spletne strani, zaradi česar imajo te čedalje več težav s financiranjem. Zdi sem, da jim škoduje tudi Google, ki je doslej benevolentno zagotavljal promet s svojim iskalnikom.

    Objavljeno: 31.7.2025 05:00
  • ChatGPT-5 bo na voljo avgusta

    Sam Altman, izvršni direktor OpenAI, je potrdil, da bo model GPT-5 izšel že v začetku avgusta. 

    Objavljeno: 25.7.2025 09:00
  • ChatGPT je slab v šahu

    Najboljši šahist sveta Magnus Carlsen je v spletnem dvoboju premagal umetno inteligenco ChatGPT v vsega 53-ih potezah, pri čemer sam ni izgubil niti ene same figure. 

    Objavljeno: 21.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji