Objavljeno: 20.5.2025 07:00 | Teme: politika, varnost, Trump

Kaj je narobe z ZDA?

Nova ameriška administracija predsednika Trumpa vse bolj klesti sredstva za regulatorje in strokovne institucije, ki bdijo nad pravico, redom in varnostjo v digitalnem svetu. Posledice so nepredvidljive, saj se s tem rušijo sistemi in postopki, ki so jih strokovnjaki s trdim delom gradili vrsto let.

Ameriška Agencija za kibernetsko in infrastrukturno varnost (CISA) je tako napovedala pomembno spremembo v načinu obveščanja javnosti o kibernetskih grožnjah. Po novem bodo na uradni spletni strani objavljali le še nujna opozorila o novih grožnjah ali večjih kibernetskih incidentih. Rutinske posodobitve, smernice in obvestila bodo po novem dostopna prek elektronske pošte, RSS virov in Muskovega X (Twitter).

To je posledica dejstva, da se CISA sooča z zmanjšanjem proračuna in kadrovskimi rezi, ki jih spodbuja agencija DOGE, katere cilj je zmanjšanje stroškov v zveznih agencijah. Financiranje naj bi bilo okleščeno za približno 17 odstotkov, kar je sprožilo kritike (zdaj že nekdanjih) vodilnih, ki opozarjajo na nevarnost oslabitve ameriške kibernetske varnosti.

CISA je na svoji spletni strani redno objavljala opozorila o znanih ranljivostih, napakah v industrijskih sistemih in opozorila na določene izdelke, kar je bil pomemben vir varnostnih podatkov za cel svet. Zdaj bodo te informacije dostopne prek drugih kanalov, kar pomeni, da bodo IT strokovnjaki morali spremljati več virov, da bodo ostali na tekočem.

Ta poteza sledi trendu drugih ameriških vladnih agencij, ki načrtno preusmerjajo komunikacijo - na platformo X. Nacionalni odbor za varnost v prometu je denimo februarja sporočil, da bo informacije posodabljal izključno prek svojega računa na X, podobno je aprila ravnala tudi Uprava za socialno varnost. Zanesljivost in nevtralnost platforme X kot glavnega kanala za obveščanje o kibernetskih grožnjah je po besedah strokovnjakov… - vprašljiva.

Klestenje stroškov pa ni edina novost v času nove ameriške administracije. Ameriški Urad za avtorske pravice je nedavno objavil obsežno poročilo, ki obravnava uporabo avtorsko zaščitenih vsebin pri treniranju generativnih modelov umetne inteligence. Poročilo poudarja, da množično zbiranje podatkov za komercialne namene pogosto presega meje zakonite »poštene uporabe« (fair use). Čeprav priznava, da lahko določeni primeri uporabe umetne inteligence predstavljajo transformativno uporabo, opozarja, da obsežno črpanje vsebin brez dovoljenja avtorjev ni v skladu z obstoječimi zakoni.

Posledica poročila? Objava je sprožila politični pretres. Predsednik Donald Trump je odpustil vodjo Urada za avtorske pravice, Shiro Perlmutter, in knjižničarko Kongresa, Carlo Hayden. Sklepamo lahko na politično vmešavanje v neodvisne institucije, saj so bili uradniki odstranjeni po objavi poročila, ki ni bilo v skladu z interesi tehnoloških podjetij.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentarji

z.novak49 | 21.5.2025 | 14:19

Odprto za hakerje, imajo odprto priložnost za napade na vse v ZDA.

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji