Objavljeno: 27.10.2020 12:00 | Teme: raziskave, zaslon

Zaslon z 10.000 PPI za revolucijo pri navidezni resničnosti

Samsung je v sodelovanju z univerzo Stanford razvil tehnologijo, ki obljublja pravcato revolucijo na področju zaslonov OLED. Nova tehnologija omogoča gostoto kar 10.000 pik na palec (PPI), kar je za nekaj razredov več od sedanjih zaslonov.

Za primerjavo navedimo, da imajo današnji najboljši telefoni gostoto pik nekje med 500 in 600 PPI, rekord pa drži Sony, ki je leta 2017 predstavil telefon s 4K ločljivostjo in gostoto 806 PPI. Po drugi strani današnji najboljši televizorji OLED ne presegajo 200 PPI.

10.000 PPI v praksi pomeni, da človeško oko ne more več videti posamezne pike, kar bi utegnilo biti še posebej koristno pri očalih za navidezno resničnost. Ti sicer uporabljajo že danes zaslone z visoko gostoto pik, a so te še vedno vidne in uporabniku dajejo vtis umetno ustvarjene slike.

Novi tip zaslona uporablja posebne filmske substrate OLED za oddajanje bele svetlobe med dvema odsevnima slojema. Prvi je srebrn, drugi pa je iz posebne kovine, ki omogoča izdelavo »metapovršine« z gručami mikroskopskih nano-stolpcev. Ti so med sabo razporejeni na razdalji manjši od valovne dolžine svetlobe. Posamezno gručo nano-stolpcev so nato razdelili na štiri podpike (subpixels), kjer lahko OLED določi, katero podpiko bo osvetlil. Tista z najbolj gosto postavljenimi stolpci predstavlja rdečo barvo, sledi zelena, za modro pa uporabljajo dve podpiki z najmanj stolpci.

Svetloba izvora se nato odbija med dvema odsevnima površinama, dokler se od ciljne gruče ne odbije skozi srebrni film na površino zaslona. Nova tehnologija ne ponuja le višje gostote, temveč tudi dvakrat višjo svetilnost kot pri današnjih zaslonih OLED.

Vprašanje sicer obstaja, kakšno grafično procesno moč bi potreboval zaslon s tovrstno ločljivostjo, a trenutno kaže, da je proizvodnja takih zaslonov bolj praktična, kot se zdi. Samsung menda že načrtuje prototip zaslona z gostoto 10.000 PPI, vzporedno pa intenzivno študirajo proizvodnji postopek za izdelavo nove generacije zaslonov LED. Kljub temu smo še leta daleč od komercialne uporabe.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Windows 11 se bo popravil sam

    Najpozneje ob lanski polomiji s posodobitvijo CrowdStrike je svet spoznal, kakšen glavobol lahko povzroči en sam okvarjeni gonilnik, ki prepreči normalni zagon Windows 11. Reševanje takšnih sistemov je načeloma možno, a terja nekaj znanja in predvsem fizični dostop do vsakega računalnika. Microsoft bo z naslednjo posodobitvijo izpolnil obljubo in postopek avtomatiziral.

    Objavljeno: 14.7.2025 07:00
  • Ali Google AI Overview ubija internet, kot ga poznamo?

    Zadnje mesece Google pri iskanju pred vsemi zadetki izpiše lasten povzetek več virov, ki ga ustvari z umetno inteligenco. Tako ustvarjeni AI Overview pa je zmotil založnike v Evropi, ki so se pritožili zaradi domnevne nepoštene konkurence. Trdijo, da jim Google odžira prihodke.

    Objavljeno: 7.7.2025 07:00
  • Google iz fotografij dela videoposnetke

    Google je predstavil novo funkcijo umetne inteligence Gemini za pretvorbo fotografij v videoposnetke.

    Objavljeno: 11.7.2025 14:00 | Teme: google, umetna inteligenca
  • Aplikacija proti agentom ameriške imigracijske službe

    Trumpova vlada grozi razvijalcu aplikacije ICEBlock, a pravni strokovnjaki opozarjajo, da bi bil pregon neustaven.

    Objavljeno: 4.7.2025 13:00
  • Zakaj Nintendo Switch 2 skoraj ne podpira priključnih postaj

    Nintendov Switch 2, ki postaja najbolj popularna konzola vseh časov, ima priključek USB-C, ki ni, kakršnega bi pričakovali. Nintendo je namenoma spodkopal njegovo združljivost z drugimi napravami, saj uporablja posebno šifriranje in čip.

    Objavljeno: 4.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji