Objavljeno: 7.9.2020 14:00 | Teme: huawei, Trump

ZDA načrtujejo še en korak proti Huaweiu in Kitajski

Reuters poroča, da v ameriški administraciji razmišljajo o tem, da bi v kratkem na »črno listo« (večinoma kitajskih) podjetij dodali tudi podjetje SMIC. Gre za kitajskega proizvajalca integriranih vezij (»čipov«), ki med drugim izdeluje tudi nekatere manj zmogljive mobilne procesorje za Huawei.

Huawei od zadnjih zaostritev ameriških sankcij nima več dostopa do procesorjev (in drugih čipov), ki jih izdeluje največji svetovni proizvajalec integriranih vezij, tajvanski TSMC, kot edina alternativa je bil zato večkrat omenjen kitajski proizvajalec SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation). Malo verjetno je namreč, da bi ameriške oblasti prodajo Huaweiu odobrile tajvanskemu Mediateku, ki je sicer zaprosil za ustrezno licenco. SMIC sicer velja za tehnološko manj razvito podjetje, saj je trenutno še pri 14 nm proizvodnem procesu (TSMC obvladuje že 5 nm), vendar bi bil za manj napredne procesorje in čipe ustrezen.

Uvrstitev podjetja SMIC na spisek podjetij, s katerimi ameriška podjetja ne smejo sodelovati, je menda zahteval Pentagon, ki ga skrbi, da podjetje tesno sodeluje s kitajsko vojsko. SMIC to zanika. Če se bo uvrstitev na spisek dejansko zgodila, bo podjetje v hudih težavah, saj so njihove tovarne narejene na podlagi tehnologije ameriških podjetij kot so Lam Research, KLA Corp in Applied Materials. V še hujših težavah pa bo seveda tudi Huawei, kateremu bo na ta način zaprt še zadnji obvoz mimo ameriških sankcij.

Delnice podjetja SMIC so po objavi novice na borzi v Hong Kongu padle za celih 22,9 odstotka, v Shanghaiu pa za 11,3.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Zakaj Nintendo Switch 2 skoraj ne podpira priključnih postaj

    Nintendov Switch 2, ki postaja najbolj popularna konzola vseh časov, ima priključek USB-C, ki ni, kakršnega bi pričakovali. Nintendo je namenoma spodkopal njegovo združljivost z drugimi napravami, saj uporablja posebno šifriranje in čip.

    Objavljeno: 4.7.2025 07:00
  • Aplikacija proti agentom ameriške imigracijske službe

    Trumpova vlada grozi razvijalcu aplikacije ICEBlock, a pravni strokovnjaki opozarjajo, da bi bil pregon neustaven.

    Objavljeno: 4.7.2025 13:00
  • Indijski inženir delal za tri do štiri podjetja hkrati

    Indijski inženir Soham Parekh je po razkritju na družbenih omrežjih priznal, da je hkrati delal za več zagonskih podjetij v Silicijevi dolini. 

    Objavljeno: 4.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji