Objavljeno: 29.10.2019 | Avtor: Matej Šmid | Monitor November 2019

Samsung Galaxy A30s

Samsung je s svojimi telefoni ubral podobno strategijo kot nekoč Nokia – preplaviti tržišče z množico najrazličnejših modelov. Verjetno v upanju, da bo na ta način dosegel res popolnoma vsakega morebitnega kupca. Stranski efekt je bil (in je še danes) zmedenost uporabnikov, cilj pa vsekakor dosežen – Nokia je bila pri prodaji telefonov zelo uspešna. Tako kot je danes Samsung.

Kakorkoli že, v množici »galaksij za smrtnike«, kot lahko rečemo telefonom serije Galaxy A, smo pri Monitorju videli že vse, od najcenejših modelov s ceno okoli 100 evrov do najdražjih, ki stanejo prek tisoč evrov. Tokrat je na vrsti model Galaxy A30s s ceno nekaj manj od 300 evrov. Kaj pomeni tisti »s« na koncu imena? Oznaka, da je namenjen evropskemu tržišču, so nam pojasnili.

A30s je telefon s 6,4-palčnim zaslonom AMOLED (!), ki ima nenavadno nizko ločljivost 720 × 1.560 pik. Povejmo kar takoj – zaradi te delo s telefonom ni prav nič moteno. Priznamo, da je ločljivost nizka, smo prebrali šele v specifikacijah telefona, ob delu tega nismo zaznali. Opazili pa smo, da je zaslon v resnici temno siv in ne črn, kot smo tega vajeni pri zaslonih AMOLED. Kljub temu je kakovost prikazane slike veliko boljša kot pri modelih z LCD, zelo dobro pa je zaslon viden tudi na soncu. Zaslon seveda ni zaobljen kot pri dražjih modelih Galaxy S, sega pa čez večji del sprednje strani, le spodaj ima telefon okoli 4 mm roba.

Na zgornji strani zaslona je zareza, v njej pa objektiv za kamero selfi. Ta izdeluje dovolj dobre fotografije ločljivosti 16 megapik, če izberemo možnost približanja, pa isti objektiv naredi malce izrezano fotografijo, ločljivosti okoli 11 megapik. Na zadnji strani so trije objektivi, s katerimi lahko izdelujemo »običajne« fotografije (s preračunano goriščnico 27 mm) in široke z goriščnico 13 mm. Enako goriščnico imajo tudi vrhunski modeli Galaxy S10, vendar goriščnica seveda ni vse. Običajne fotografije imajo ločljivost 12 megapik, široke pa le 8, pri čemer ločljivost sploh ni ključna, ključno je, da je ostrina širokih fotografij na meji sprejemljivosti. Za fotografiranje panoramskih fotografij bo zadostovala, ne smemo pa pričakovati, da bo ob robovih fotografije še moč razbrati podrobnosti.

Sicer je ohišje izdelano iz plastike (kar je za ta cenovni razred običajno), strojno pa bi si želeli malce več. Procesor Exynos 7904 na papirju sicer obeta, vendar v praksi telefon občasno malce »cuka«, ko preklapljamo med aplikacijami ali ko začnemo uporabljati kompleksne aplikacije, kot je Facebook. Pomnilnika je sicer 4 GB, shrambe pa 64 GB, kar bo dovolj, če telefona ne bomo uporabljali kot shrambo za video datoteke.

Pohvaliti moramo še veliko baterijo 4.000 mAh, ki brez težav zvozi ves dan, in še vedno vgrajeno vtičnico za običajne slušalke, nato pa zaključiti – dober telefon, vendar lahko za borih trideset evrov več (kar je 10 odstotkov) dobimo precej boljši telefon iz istega tabora – Samsung Galaxy A50.

Samsung Galaxy A30s

Hitrost delovanja: 7,5

Kakovost izdelave: 7,5

Prodaja: Operaterji.

Cena: 290 EUR

Za: Ugodna cena, zaslon AMOLED, zmogljiva baterija, širokokotni objektiv.

Proti: Malce prepočasen procesor, širokokotne fotografije so precej slabše od običajnih, zaslon ima nizko ločljivost (česar pa ne boste opazili).

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji