Oglasno sporočilo
Objavljeno: 11.7.2025

Zakaj se Nemci pri varnosti IT zanašajo na »Made in EU«

Tri četrtine nemških podjetij si za varnostno rešitev želijo proizvajalca iz Evropske unije. Skoraj polovica je že izvedla premik k evropskim varnostnim rešitvam.

Znak kakovosti Made in EU je v Evro­pi in Nemčiji zelo pomemben – tudi pri kibernetski varnosti. To je pokaza­la nova reprezentativna raziskava YouGov, ki jo je naročil ESET.

Številna podjetja v Nemčiji so zaskrbljena, da tehnološka odvisnost od varnostnih re­šitev iz različnih koncev sveta povzroča po­manjkljivo, nedelujočo in tvegano zaščito; na primer, varnostna rešitev je lahko onespo­sobljena na daljavo ali ima celo vgrajena za­dnja vrata, ki omogočajo dostop do dragoce­nih podatkov, ni zagotovila, ali bodo rešitvi tudi v prihodnje zanesljivo zagotovljene po­sodobitve. Poleg tega imajo rešitve iz EU za­nje jasne prednosti: pri evropskem ponudni­ku jim ni treba skrbeti za varstvo podatkov in skladnost, saj jih zavezujejo tako GDPR kot NIS 2 in CRA.

Status quo: Evropska unija in ZDA prevladujejo na trgu informacijske varnosti

Na vprašanje o izvoru njihove varnostne re­šitve IT je skoraj polovica sodelujočih (44 od­stotkov) navedla, da se zanašajo na ponudni­ka iz EU. Dobra četrtina (28 odstotkov) upora­blja rešitve proizvajalcev iz ZDA, skoraj petina pa ne ve, od kod izvirajo uporabljene varno­stne rešitve. Druge države in regije, kot so Izra­el, Združeno kraljestvo in Azija, so komajda za­stopane. Obseg uporabe rešitev iz EU v posa­meznih panogah nemškega gospodarstva si­cer dosega že 51 odstotkov.

Nemška podjetja sicer še upravičujejo upo­rabo ameriških rešitev, vendar se večina zdaj osredotoča na evropske. Eni glavnih razlogov za to so stroga zakonodaja o varstvu podat­kov in trenutni napeti odnosi med ZDA in nji­hovimi zaveznicami iz EU.

Še posebej velika podjetja so pozorna na to, ali proizvajalec varnostnih rešitev IT posluje v istem pravnem okviru. Namreč, večja kot je or­ganizacija, večjo težo ima vsak varnostni inci­dent ali incident v zvezi z varstvom podatkov. Podjetja z 250 ali več zaposlenimi tako želijo zamenjati ponudnike v večji meri kot manjše organizacije.

Na splošno dve tretjini (67 odstotkov) an­ketirancev navajata, da je izvor njihove varno­stne rešitve IT zanje pomemben, le vsakemu osmemu je za to vseeno. Zaradi nedavnih na­petosti med ZDA in Evropo jih skoraj polovica razmišlja o zamenjavi proizvajalca.

Več kot 80 odstotkov nemških podjetij ocenjuje, da bi morali dati prednost EU-ponudnikom varnostnih rešitev.

Naraščajoče povpraševanje po evropskih rešitvah informacijske varnosti

Tisti, ki želijo spremembo, poznajo le eno smer: nazaj v Evropo. Tri četrtine, kar 75 odstot­kov organizacij v Nemčiji, ki so pripravljene na spremembo, se obračajo na ponudnike iz EU – v vseh panogah, na vseh položajih in v vseh starostnih skupinah anketiranih. Pri tem ima­jo odločilno vlogo standardi varstva podatkov. S trditvijo, da bi morala podjetja dati prednost evropskim ponudnikom varnostnih rešitev IT, ki izpolnjujejo lokalne standarde varstva po­datkov, se strinjajo celo štirje vprašani od petih!

EU ima močne tehnološke voditelje v se­gmentu varnosti IT. Njihov potencial je treba zdaj izkoristiti in ga še razširiti. V času vse ve­čjih groženj v kibernetskemu prostoru je na­mreč digitalna neodvisnost osrednji steber obrambne zmogljivosti.

Varnost IT je danes eno najpomembnejših področij tveganj za podjetja, zato bi jo morala zaupati le ponudnikom, ki sledijo evropskemu kanonu vrednot in za katere velja lokalno stro­go varstvo podatkov. Kot kaže pričujoča razi­skava, se podjetja zavedajo prednosti evrop­skih varnostnih rešitev IT, kot je ESET, saj so te v skladu z evropskimi vrednotami, predvsem pa zagotavljajo odlično zaščito podatkov.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Ali Google AI Overview ubija internet, kot ga poznamo?

    Zadnje mesece Google pri iskanju pred vsemi zadetki izpiše lasten povzetek več virov, ki ga ustvari z umetno inteligenco. Tako ustvarjeni AI Overview pa je zmotil založnike v Evropi, ki so se pritožili zaradi domnevne nepoštene konkurence. Trdijo, da jim Google odžira prihodke.

    Objavljeno: 7.7.2025 07:00
  • Aplikacija proti agentom ameriške imigracijske službe

    Trumpova vlada grozi razvijalcu aplikacije ICEBlock, a pravni strokovnjaki opozarjajo, da bi bil pregon neustaven.

    Objavljeno: 4.7.2025 13:00
  • Zakaj Nintendo Switch 2 skoraj ne podpira priključnih postaj

    Nintendov Switch 2, ki postaja najbolj popularna konzola vseh časov, ima priključek USB-C, ki ni, kakršnega bi pričakovali. Nintendo je namenoma spodkopal njegovo združljivost z drugimi napravami, saj uporablja posebno šifriranje in čip.

    Objavljeno: 4.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji