Objavljeno: 21.7.2003

Sony širi ponudbo ročnih računalnikov Clie

Sony je predstavil nove ročne računalnike iz družine Clie, ki vsebujejo brezžične komunikacijske vmesnike, novo obliko, prvič pa je povsem Sonyev tudi glavni procesor. Največja značilnost novih modelov je najbrž oblika, saj je v ročni računalnik vgrajena tudi miniaturna tipkovnica, ki pa je na napravo vpeta vodoravno, torej enako kot pri prenosnih računalnikih. Za razliko od dosedanjih ročnih računalnikov Clie zaslon prikazuje sliko vodoravno, z ločljivostjo 480 x 320 pik, zaslon pa se da tudi obrniti za 180 stopinj in povezniti čez tipkovnico.

Nova modela sta pravzaprav dva, Clie PEG-UX40 in Clie PEG-UX50, razlikujeta pa se po opremi in predvsem vgrajenih vmesnikih. Oba imata vgrajen vmesnik bluetooth, prvič pa je Sony v PEG-UX50 vgradil tudi brezžični omrežni vmesnik E-Fi (802.11b), s pripadajočo programsko opremo za hitro povezovanje na dostopne točke. Oba računalnika imata sicer vgrajeno video kamero in podporo za pomnilniške kartice Memory Stick Pro.

Sony je v nove modele prvič vgradil centralni procesor lastne izdelave, ki ga imenujejo kar Handheld Engine. Zasnovan je na jedru Arm s taktom 123 MHz, vsebuje pa tudi grafični pospeševalnik, krmilnik za video kamero in pomnilniško enoto, odlikuje pa se po zelo skromno uporabo energije. Celota podpira operacijski sistem PalmOS 5.2, poleg tega pa je vgrajenih veliko dodatnih programov, pretežno za delo z večpredstavnimi vsebinami.

Novi računalnike Clie so že na prodaj na Japonskem, v ZDA bodo jeseni, kasneje pa menda pridejo tudi v Evropo. Glede na bogato opremo cena ni ravno nizka, saj bo treba za novince v ZDA odšteti 600 oziroma 700 dolarjev.

http://www.sony.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Redka zmaga malega rudarja kriptovalut

    V času, ko rudarjenje bitcoina obvladujejo velika podjetja s specializirano opremo in ogromnimi viri, je neodvisnemu solo rudarju uspel izjemen podvig. 

    Objavljeno: 27.7.2025 13:00
  • Internet umira, krivi smo sami

    Spletne strani in celotni internet se zanašajo na nepisano pravilo, ki se je v zadnjem letu začelo krhati in grozi, da bo pokopalo internet, kot ga poznamo. Zaradi agentov in modelov umetne inteligence čedalje manj klikamo na spletne strani, zaradi česar imajo te čedalje več težav s financiranjem. Zdi sem, da jim škoduje tudi Google, ki je doslej benevolentno zagotavljal promet s svojim iskalnikom.

    Objavljeno: 31.7.2025 05:00
  • ChatGPT-5 bo na voljo avgusta

    Sam Altman, izvršni direktor OpenAI, je potrdil, da bo model GPT-5 izšel že v začetku avgusta. 

    Objavljeno: 25.7.2025 09:00
  • Kitajski test avtonomne vožnje - 36 vozil in 216 nesreč

    Kitajski medij Dongchedi je za testiranje naprednih asistenčnih sistemov vožnje (ADAS) zaprl pravi avtocestni odsek in v zapletenih, realističnih prometnih situacijah preizkusil 36 različnih vozil. 

    Objavljeno: 29.7.2025 06:00
  • Vse, kar rečete ChatGPT-ju, lahko proti vam uporabijo na sodišču

    Generalni direktor OpenAI Sam Altman je v nedavnem nastopu v podkastu This Past Weekend izpostavil skrb vzbujajoče pravno stanje glede zasebnosti uporabnikov ChatGPT-ja. 

    Objavljeno: 29.7.2025 16:00
  • Črni oblaki se zgrinjajo nad Teslo

    Tesla je v minulem četrtletju zabeležila enega največjih padcev prodaje doslej, kar pa so investitorji pričakovali. Prihodki so se v primerjali z enakim obdobjem lani skrčili  za 12 odstotkov na 22,5 milijarde dolarjev, kar je nekoliko nad pričakovanji. Prihodki od prodaje avtomobilov so nižji celo za 16 odstotkov.

    Objavljeno: 25.7.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji