Objavljeno: 17.7.2008

Nikon D2XS v vesolju

Sredi julija se vesoljsko plovilo Discovery po 14-dnevnem obisku mednarodne vesoljske postaje ISS vrnilo na Zemljo. Japonski astronavt Akihiko Hoshide je na ISS namestil nov eksperimentni modul Kibe, vso dogajanje pa so posneli Nikonovi aparati, med katerimi je bilo šest modelov D2XS.

Na zadnji misiji plovila Discovery so bili uporabljeni številni Nikonovi izdelki, med drugim šest digitalnih zrcalno-refleksnih aparatov Nikon D2XS, trije NIKKOR objektivi (AF-S DX Zoom-Nikkor 12-24mm f/4G IF-ED in AF DX Fisheye-Nikkor 10.5mm f/2.8G ED) ter bliskavice (SB-800). Astronavti so naredili več zanimivih posnetkov plovila, njegovih delov in okolice, pa tudi planeta Zemlje, za nameček pa so štiri fotoaparate pustili na vesoljski postaji ISS za bodoče fotografiranje dogajanja.

Digitalni fotoaparati, uporabljeni v vesolju, se od svojih bratov, ki jih lahko kupimo na prodajnih policah trgovin le malo razlikujejo - pri Nikonu so skladno z zahtevami agencije NASA zamenjali zgolj mazivo nekaterih mehanskih sklopov in na aparat namestili prirejeno strojno programsko opremo, vsi ostali deli aparata so nespremenjeni. Aparati D2XS, ki premorejo največjo ločljivost 12,4 milijona točk in v sekundi posnamejo 5 vrhunskih posnetkov, so tehnično ne le ustrezali, temveč tudi presegli najvišje zahteve in najtežje preizkuse agencije NASA. Nikon sicer že desetletja opremlja agencijo NASA z vrhunskimi fotoaparati, namenjenimi vesoljskim operacijam.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Redka zmaga malega rudarja kriptovalut

    V času, ko rudarjenje bitcoina obvladujejo velika podjetja s specializirano opremo in ogromnimi viri, je neodvisnemu solo rudarju uspel izjemen podvig. 

    Objavljeno: 27.7.2025 13:00
  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • Internet umira, krivi smo sami

    Spletne strani in celotni internet se zanašajo na nepisano pravilo, ki se je v zadnjem letu začelo krhati in grozi, da bo pokopalo internet, kot ga poznamo. Zaradi agentov in modelov umetne inteligence čedalje manj klikamo na spletne strani, zaradi česar imajo te čedalje več težav s financiranjem. Zdi sem, da jim škoduje tudi Google, ki je doslej benevolentno zagotavljal promet s svojim iskalnikom.

    Objavljeno: 31.7.2025 05:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • ChatGPT-5 bo na voljo avgusta

    Sam Altman, izvršni direktor OpenAI, je potrdil, da bo model GPT-5 izšel že v začetku avgusta. 

    Objavljeno: 25.7.2025 09:00
  • ChatGPT je slab v šahu

    Najboljši šahist sveta Magnus Carlsen je v spletnem dvoboju premagal umetno inteligenco ChatGPT v vsega 53-ih potezah, pri čemer sam ni izgubil niti ene same figure. 

    Objavljeno: 21.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji