Objavljeno: 3.6.2012

Apple pripravlja iOS 6

Na bližajoči konferenci World Wide Developer Conference 2012 (WWDC) naj bi Apple predstavil novo različico operacijskega sistema iOS, čeprav je hkrati zelo verjetno, da ob tem ne bo predstavljena nobena nova naprava. Po nekaterih virih naj bi iOS 6 najprej objavili in preizkusili na obstoječih mobilnih napravah, nato pa bodo jeseni na tej osnovi predstavili telefon iPhone 5 in najbrž novi, manjši iPad mini.

Kljub bližajočemu datumu konference je o iOS 6 zelo malo znanega, kar odraža Applovo še okrepljeno prizadevanje, da lastne načrte zadrži kot popolno skrivnost. Ne glede na to, pa na internetu kar mrgolijo bolj ali manj natančna ugibanja, od katerih nekatera prihajajo menda iz zanesljivih virov. Najbolj v ospredju je trditev, da bo Apple v iOS 6 elektronski zemljevid Google Maps nadomestil z lastno tehnologijo Apple Maps. Ta naj bi med drugim omogočala 3D pogled, kot ga še nismo srečali v nobenem spletnem zemljevidu doslej. Znano je, da je Apple v preteklih letih kupil nekaj manjših ponudnikov, ki so prinesli potrebne tehnologije v Applove razvojne oddelke.

Prav tako lahko pričakujemo razvoj tehnologije razpoznave in sinteze govora Siri, o čemer je namignil tudi prvi mož družbe, Tim Cook v nedavnih intervjujih, čeprav brez razlage podobnosti. Menda naj bi funkcije pomočnice Siri odprli tudi zunanjim programom (prek funkcij API), kot so denimo navigacijska orodja. Pomembna novost naj bi bila sistemska integracija z družabnim omrežjem Facebook, kar pomeni, da bodo objave, pregledovanje in druge funkcije na voljo vsem programom na iOS.

Skoraj zagotovo lahko pričakujemo naslednjo stopnjo razvoja in povezav s spletnimi storitvami iCloud. Omenjajo možnost neomejene hrambe digitalnih fotografij z možnostjo komentiranja in drugih funkcij po vzoru priljubljenega programa Instagram. Verjetno pa bo novosti v navezavi iCloud še več.

Govora je tudi o možnosti, da bi iOS 6 podpiral več uporabniških računov na isti napravi, kar bi prav prišlo zlasti v družinskem okolju. Zanimiv je tudi namig, čeprav se ta zdi malo verjeten, da bi iOS omogočal uporabo do štirih programov naenkrat na zaslonu, neke vrste "oken" v pomanjšanem ogledu, predvsem za lažji prenos podatkov med programi.

Nazadnje, če je verjeti napovedim, naj bi dočakali novo različico programa iTunes, ki bo doživel celovito (in že dolgo potrebno) prenovo, omogočal pa bo med drugim integracijo z nekaterimi spletnimi storitvami in programi.

http://www.apple.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Starlinkovi sateliti padajo na Zemljo

    Kot v obrabljeni frazi je Starlink tudi v resnici upokojil že več satelitov, kot so jih druga podjetja sploh izstrelila. Vsak dan na Zemljo pade kakšen, kar ni malo. Že marca letos smo poročali, da je Starlink deorbitiral 865 satelitov, še dobrih tristo pa jih je bilo na seznamu. Trend se nadaljuje.

    Objavljeno: 13.10.2025 05:00
  • Zakaj nihče ne mara Applovih in Samsungovih tankih telefonov?

    Applov najnovejši in najtanjši iPhone Air, ki v debelino meri le dobrih pet milimetrov in tehta 165 gramov, je čudo tehnike, a ga začuda ljudje niso radostno sprejeli. Medtem ko se iPhone 17 Pro in iPhone 17 Pro Max prodajata rekordno, klasični iPhone 17 pa prav tako žanje visoke številke, iPhone Air zapostaja.

    Objavljeno: 20.10.2025 05:00
  • Telefone nam bodo prodajali še brez kablov

    ​​Sony je s svojim novim modelom pametnega telefona Xperia 10 VII dvignil precej prahu.

    Objavljeno: 9.10.2025 14:00
  • Nizozemska prisilno prevzela kitajsko tovarno čipov

    Nizozemska je z izjemno kontroverzno in neobičajno potezo prevzela nadzor nad podjetjem Nexperia, ki je bilo v kitajski lasti. Ministrstvo za gospodarstvo je uporabilo zakon o dostopnosti izdelkov in ocenilo, da je vodenje podjetja resno zgrešeno, to pa ima posledice za dostopnost čipov, ki so ključna dobrina za državo in Evropo.

    Objavljeno: 14.10.2025 07:00
  • Nvidia: Kitajska je za nas mrtva

    Nvidijin direktor Jensen Huang je dejal, da je tržni delež podjetja na Kitajskem hitro padel s 95 odstotkov na ničlo. To ni presenetljivo, saj izvoz na Kitajsko prepoveduje kar ameriška administracija. A to v resnici ni čisto res, saj po drugi strani več kot četrtino prodaje predstavlja izvoz v Singapur – od koder na Kitajsko vodijo neuradne poti.

    Objavljeno: 20.10.2025 07:00
  • Windows bo umetni inteligenci dovolil dostop do lokalnih datotek

    Microsoft bo v operacijski sistem Windows 11 uvedel novo funkcionalnost umetne inteligence, imenovano Copilot Actions, ki omogoča izvajanje nalog na lokalno shranjenih datotekah. 

    Objavljeno: 17.10.2025 08:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji