Objavljeno: 11.12.2024 05:00

Najstnik v enem večeru do 50.000 dolarjev!

Novembra letos je Adam Biesk iz Kalifornije slišal svojega sina dejati, da je zaslužil veliko denarja. Vzklik je odpravil kot prazne marnje najstnika, ki se na trgu kriptovalut igra s prgiščem dolarjev, a se ne bi mogel bolj zmotiti. Njegov sin je z ničvredno kriptovaluto zaslužil 30.000 dolarjev.

Njegov sin je ustvaril nov kriptožeton Gen Z Quant, nato pa ga na spletni strani Pump.fun – ki počne to, kar namiguje ime – promoviral drugim. Sam je za 51 milijonov žetonov odštel 350 dolarjev, kar je predstavljalo pet odstotkov vseh žetonov. Pičlih osem minut pozneje so bili žetoni vredni 30.000 dolarjev, zato jih je prodal. Kasneje je isto ponovil še z dvema novim žetonoma, ki ju je poimenoval: »im sorry« in »my dog lucy«. Skupno je tisti večer zaslužil 50.000 dolarjev.

Taktika ni posebej nova, je pa bila izvedba predrznejša kot običajno. Na straneh, kot je Pump.fun, posamezniki promovirajo in kupujejo (ter prodajajo) ničvredne kriptožetone, ki ne služijo ničemur drugemu kakor špekulaciji. A redko jih kdo proda tako naglo.

Bieskova družina je bila po tem dogodku tarča nadlegovanja. Na X-u so začele krožiti fotografije in osebne informacije, telefon je nenehno zvonil. Po drugi strani pa so, nekoliko iz kljubovanja, drugi uporabniki kapitalizacijo kriptovalute napihnili na 72 milijonov dolarjev. Prodani žetoni bi bili vredni več kot tri milijone dolarjev.

Tako imenovani memecoini, ki so se začeli z dogecoinom, so izjemno špekulativna naložba. Na strani Pump.fun jih je na tisoče, stran pa je ena najhitreje rastočih v kriptosvetu. Dasiravno ni namenjena tovrstnim prevaram, ki se imenujejo soft rug pulls, se jim izogniti ne more. Zakonitost teh potez je vprašljiva.

Epilog: po dveh tednih se je Bieskov sin vrnil na Pump.fun in zaslužil še 5000 dolarjev z žetonoma »test« in »dont buy«.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Kje je Microsoft ravnal napak s Copilotom

    Microsoft je močno zakorakal na trg umetne inteligence, ponudil je številne izdelke, kakovosti jim ne moremo oporekati, a manjka jim tisto glavno. V primerjavi s konkurenco Microsoftov Copilot skorajda nima uporabnikov. In to je problem.

    Objavljeno: 29.4.2025 13:00
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Brskalnik, ki bo ubil zasebnost

    Eden glavnih očitkov trenutnemu prvaku med brskalniki je njegova integriranost v ekosistem in brezsramno sledenje uporabnikov, o katerih si zapomni skorajda vse. Po isti poti želi tudi Perplexity, ki je napovedal svoj brskalnik, ki bo to počel še odločneje. Zbiral bo podatke o vsem, kar počno uporabniki, zato da bo lahko prodajal personalizirane oglase.

    Objavljeno: 29.4.2025 12:00
  • Četrtino Applovega dobička plača Google

    Ne le iPhonov, nobenih svojih izdelkov za ameriški trg Apple ne želi več proizvajati na Kitajskem, k čemur so ga prisilile nove ameriške carine. Apple je potrdil, da bo že junija letos večina izdelkov, ki jih bodo prodali v ZDA, proizvedenih v Indiji in Vietnamu. To se bo nadaljevalo skozi celotno tretje četrtletje.

    Objavljeno: 2.5.2025 11:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji