Objavljeno: 14.12.2021 05:00

Zaradi prehitrih prstov ob četrt milijona dolarjev

Za razliko od klasičnih transakcij, ki jih lahko prekličemo ali razveljavimo vsaj nekaj časa po izvedbi, je v svetu kriptovalut, NFT-jev in drugih verig blokov vsak klik dokončen. Ker ni centralne avtoritete, tudi ni možnosti stopiti korak nazaj. To je na lastni koži ugotovil prodajalec NFT-ja iz znane zbirke Bored Ape Yacht Club, ki je zaradi pomote izgubil skoraj 300.000 dolarjev.

Tipični primerki iz te zbirke se prodajajo za 70-80 ethrov (300.000 dolarjev), medtem ko je sam pomotoma vpisal številko 0,75 ethra (3000 dolarjev). Še preden je utegnil drugič klikniti in odstraniti ponudbo, je neznani kupec že sprejel ponudbo, plačal omenjeni znesek in še 8,5 ethra provizije ter dobil NFT. Tako visoko provizijo (35.000 dolarjev) je ponudil in plačal zato, ker si je s tem zagotovil absolutno prednostno izvršitev transakcije. In ko se je enkrat izvršila, poti nazaj ni bilo. Isti NFT je kupec že nekaj sekund kasneje prodajal za 250.000 dolarjev.

Kupec je bil eden izmed botov, ki redno patruljirajo po spletu in iščejo takšna odstopanja. Ko kakšno najdejo, ga brž izkoristijo in ob tem veliko zaslužijo. Zaradi same narave tehnologije pa izpodbojnosti ni.

To ni osamljena zgodba, saj smo v preteklosti že mnogo pisali o kriptovalutah, ko so si posamezniki zaklenili lastne denarnice, vrgli proč diske z denarnicami ali so jim vanje zgolj vdrli. V vseh primerih zunanje pomoči ni. To pot sicer ni šlo za nič nezakonitega, rezultat pa je enak. Nerodni prsti so stali veliko.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Zakaj Nintendo Switch 2 skoraj ne podpira priključnih postaj

    Nintendov Switch 2, ki postaja najbolj popularna konzola vseh časov, ima priključek USB-C, ki ni, kakršnega bi pričakovali. Nintendo je namenoma spodkopal njegovo združljivost z drugimi napravami, saj uporablja posebno šifriranje in čip.

    Objavljeno: 4.7.2025 07:00
  • Indijski inženir delal za tri do štiri podjetja hkrati

    Indijski inženir Soham Parekh je po razkritju na družbenih omrežjih priznal, da je hkrati delal za več zagonskih podjetij v Silicijevi dolini. 

    Objavljeno: 4.7.2025 09:00
  • Aplikacija proti agentom ameriške imigracijske službe

    Trumpova vlada grozi razvijalcu aplikacije ICEBlock, a pravni strokovnjaki opozarjajo, da bi bil pregon neustaven.

    Objavljeno: 4.7.2025 13:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji