Objavljeno: 29.6.2021 | Avtor: Jure Forstnerič | Monitor Julij-avgust 2021

Polovičarski poskusi

Polovičarski poskusi

V računalništvu in sodobni zabavni elektroniki smo priče nenehnemu razvoju in predstavitvi novih izdelkov in zmogljivosti. Velika večina novopredstavljenih idej pa enostavno ne zaživi. Razlogov je mnogo, včasih je težava v ceni, drugič gre za nekaj, kar premalo uporabnikov zares potrebuje, pogosto pa pridemo tudi do tega, da podjetje enostavno obupa. Pri tem gre velikokrat za polovičarski poskus nečesa – neko podjetje ima sicer dobro idejo, a je izvedba površna, rezultat pa klavrn.

Pred kratkim sem pisal o opustitvi področja pametnih telefonov podjetja LG, pri tem pa omenil meni zelo zanimiv telefon G5. Šlo je za modularno zasnovo, ki se mi je zdela zelo dobra, a mi je bilo že takrat jasno, da gre za polovičarski poskus. Ne, da ne bi zadeve naredili dobro, a vanjo tudi sami niso zares verjeli. Niso poskrbeli za dobro dobavo obstoječih modulov, niso se lotili razvoja dodatnih modulov, cene so bile previsoke in - do naslednjega telefona so nad celotno idejo že obupali.

Če obstaja kako podjetje, ki se upira polovičarskim poskusom, je to Apple.

Če obstaja kako podjetje, ki se upira polovičarskim poskusom, je to Apple. Tako so se zelo resno lotili tudi prehoda z arhitekture x86 na ARM in pokazali svetu, kaj se da. Njihovi novi prenosniki so postregli z zmogljivostjo, povsem primerljivo s procesorji srednjega in višjega razreda (denimo Intelovimi Core-i5 in AMD Ryzen 5) ob nekajkrat manjši porabi energije (in zato manjših izgubah v obliki toplote). Hkrati so razvili zelo dobro emulacijo, ki (vsaj po naših preizkusih) od nepodprtih programov »pobere« le okoli 20 odstotkov hitrosti. To se morda sliši veliko, a se njihovi procesorji izkažejo kot dovolj zmogljivi, da v praksi tega skorajda ne opazimo.

Microsoft je drugačen. Kot tudi njegov »trud«, da bi zagnali ekosistem okolja Windows na procesorjih ARM.

V tej številki smo preizkusili drugi Windows prenosnik na arhitekturi ARM v nekaj mesecih – Lenovo Ideapad 5G. Pred tem (decembra) smo v rokah imeli Microsoftov lastni Surface Pro X SQ2. Prvi njihovi poskusi v to smer sicer segajo že v 2012, z Windows RT, različico Oken, ki je temeljila še na Windows 8. Žal je v trenutni Microsoftovi implementaciji ARM še vedno kup programov (denimo gonilnikov), ki enostavno ne delujejo, emulacija sploh še ne podpira 64-bitnih programov. Hkrati je ta slabša kot pri Applu, procesorji, ki smo jih doslej srečali v ARM prenosnikih (Qualcommovi), pa tudi občutno manj zmogljivi od Applovih. Po enem izmed redkih preizkusov, ki deluje v vseh teh sistemih, Geekbench 5, je Applov M1 za več kot dvakrat hitrejši od Qualcommovega Snapdragon 8cx. Na to Microsoft sicer nima vpliva, a verjamem, da bi ga lahko, če bi si to želel, tudi imel, a seveda noče ujeziti obstoječih partnerjev Intel in AMD. Naveza z arhitekturo x86 je premočno ukoreninjena, da bi opustili polovičarstvo…

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Ali Google AI Overview ubija internet, kot ga poznamo?

    Zadnje mesece Google pri iskanju pred vsemi zadetki izpiše lasten povzetek več virov, ki ga ustvari z umetno inteligenco. Tako ustvarjeni AI Overview pa je zmotil založnike v Evropi, ki so se pritožili zaradi domnevne nepoštene konkurence. Trdijo, da jim Google odžira prihodke.

    Objavljeno: 7.7.2025 07:00
  • Zakaj Nintendo Switch 2 skoraj ne podpira priključnih postaj

    Nintendov Switch 2, ki postaja najbolj popularna konzola vseh časov, ima priključek USB-C, ki ni, kakršnega bi pričakovali. Nintendo je namenoma spodkopal njegovo združljivost z drugimi napravami, saj uporablja posebno šifriranje in čip.

    Objavljeno: 4.7.2025 07:00
  • Aplikacija proti agentom ameriške imigracijske službe

    Trumpova vlada grozi razvijalcu aplikacije ICEBlock, a pravni strokovnjaki opozarjajo, da bi bil pregon neustaven.

    Objavljeno: 4.7.2025 13:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji