Objavljeno: 22.3.2020 05:00

Koliko svobode nam bo odškrnil koronavirus?

Zaradi strahu pred novim koronavirusom postajajo ljudje pripravljeni odpovedati se svoboščinam, ki so se še pred kratkim zdele samoumevne. Sledenje uporabnikom mobilnih telefonov tehnično ni zahtevno, a je prepovedano. Agregirane in anonimizirane podatke sicer operaterji pod nekaterimi pogoji prodajajo, a na nivoju posameznika tovrstnega sledenja brez sodne odredbe ne sme biti.

Sedaj pa je udaril novi koronavirus. V boju zoper nevidnega sovražnika je nenadoma zelo pomembno, kje se je nekdo gibal in predvsem s kom vse je bil v stiku. To bo še posebej interesantno, če bodo posamezne države uvajale popolno karanteno, ko bo na ta način možno dokazovati prestopke. To so podatki, kjer je sledenje mobilnim telefonom kot naročeno. In res niso redke države, kjer se ta ideja že zelo resno omenja ali v nekem omejenem obsegu kar izvaja.

Operaterji v Italiji, Nemčiji, Avstriji in na Slovaškem sodelujejo z vladami pri dostavljanju prometnih podatkov. Trdijo, da so podatki anonimizirani in agregirani in služijo le za pogled v dogajanje na ravni države, ne pa za lovljenje posameznikov. Nemško ministrstvo za zdravje je izrecno potrdilo, da so podatke dobili od Deutsche Telekom. A1 v Avstriji deli podatke z Inštitutom za tehnologijo Gradec za njihovo aplikacijo za spremljanje premikov prebivalstva, kjer so podatki spet anonimizirani. Na Slovaškem pričakujejo, da jim bodo operaterji podatke posredovali prihodnji teden.

Tovrstne ideje so tudi izven Evrope. V ZDA je vlada predlagala, da bi ji internetni giganti posredovali anonimizirane podatke o lokaciji uporabnikov. Izraelska vlada je obveščevalni službi že dovolila, da začne slediti ljudem, ki so okuženi z virusom. Za to ne bodo uporabljali najnaprednejših metod, ampak samo(!) geolokacijo. Na vzhodu pa je to že praksa. Na Kitajskem in Tajvanu, pa tudi v Južni Koreji, so lokacijske podatke dejansko uporabili zato, da so sledili verigi okužb. Ali je bil to odločilen vzrok za zajezitev okužbe, ne moremo soditi, so pa Kitajci okužbo povsem zajezili, v Južni Koreji pa se širi zelo počasi.

Kako bo v Sloveniji?

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentarji

boyyce | 22.3.2020 | 07:39

Kako pa bodo sledili tistim ki imajo številke brez naročnine, sej ne bodo vedli kdo so... Tko da je taka kontrola mal brezveze.

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Kje je Microsoft ravnal napak s Copilotom

    Microsoft je močno zakorakal na trg umetne inteligence, ponudil je številne izdelke, kakovosti jim ne moremo oporekati, a manjka jim tisto glavno. V primerjavi s konkurenco Microsoftov Copilot skorajda nima uporabnikov. In to je problem.

    Objavljeno: 29.4.2025 13:00
  • Pošta Slovenije bo dostavljala z robotom

    Pošta Slovenije je stopila na pot logistične prihodnosti in začela testiranje avtonomnega dostavnega robota, ki bo v prihodnosti pošiljke dostavljal tudi popoldan. 

    Objavljeno: 6.5.2025 11:00 | Teme: robotika, Slovenija
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji