Objavljeno: 10.1.2020 09:00

Slovenija: največja sta Facebook in Viber, med mladimi Instagram in Snapchat

Družba Valicon je objavila rezultate raziskave, ki razkriva, kako in koliko v Sloveniji uporabljamo družabne storitve in programe za klepet. Med prvimi prepričljivo vodi Facebook, med drugimi pa Viber. Mladi seveda bolj prisegajo na Instagram in Snapchat. In Tinder.

Glavni poudarki raziskave

• 82% prebivalcev Slovenije v starosti od 16 do 74 let ima svoj profil na vsaj enem družabnem omrežju, to je nekaj čez 1,25 milijona vseh prebivalcev v Sloveniji (približno 6 od 10

prebivalcev). Še malenkost več jih uporablja storitve klepeta.

• Po lastni oceni v povprečju na družabnih omrežjih preživijo vsaj eno uro na dan – to je najpogostejši odgovor, medtem ko je aritmetična sredina nekaj čez 80 minut, torej dobro uro in 20 minut dnevno.

• Največ uporabnikov ima Facebook – skoraj milijon prebivalcev Slovenije ima svoj profil na tem omrežju.

• Vsa omrežja se še naprej širijo. Najhitreje raste omrežje Instagram, na katerem ima svoj profil 450.000 prebivalcev Slovenije, v letu 2018 pa je bilo takšnih 397.000 (v letu 2016 več kot polovico manj).

• Dnevno uporablja Facebook že blizu 800.000 prebivalcev, Instagram pa blizu 300.000 – ti dve omrežji z naskokom vodita v številu dnevnih uporabnikov. Twitter na tretjem mestu uporablja dnevno »le« nekaj čez 50.000 prebivalcev.  

• Med storitvami klepeta je prepričljivo na prvem mestu Viber, ki je v letu 2019 presegel pol milijona uporabnikov, raste tudi storitev WhatsApp. Skype, ki sicer zaseda drugo mesto, je v letu 2019 v Sloveniji nekaj uporabnikov izgubil.

• Precej drugačna slika je pri dnevni uporabi, tam prednjači Snapchat, ki je ne glede na več kot polovico manj vseh uporabnikov od storitve Viber, temu tesno za petami.

• Starostno gledano je Facebook najbolj uravnotežen, struktura je zelo podobna povprečni slovenski populacijski strukturi. Ostala omrežja so precej »mlajša«, najbolj Tinder (skoraj 90% uporabnikov je mlajših od 40 let), sledita Instagram in Pinterest (dobri dve tretjini je mlajših od 40 let).

• Med storitvami klepeta sta po starosti najbolj uravnotežena Viber in WhatsApp, izstopa pa Skype, ki ima med vsemi, vključno z omrežji, najvišji delež predstavnikov »baby-boom« generacije. Na drugi strani je izrazito najmlajša struktura uporabnikov storitve Snapchat.

• Glede na to, kje neka generacija najbolj izstopa, ne upoštevajoč pri tem absolutnega števila uporabnikov, sta za »baby-boom« generacijo tipična Facebook in Skype, za generacijo X LinkedIn in Viber, za generacijo Y Tinder in Telegram, za generacijo Z pa Tumblr in Snapchat.

Valicon

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji