Objavljeno: 26.3.2019 08:00

Napad na Asusovo dobavno verigo širil viruse

Imetniki Asusovih računalnikov z nameščenim Windows so bili vsaj pet mesecev tarče organiziranega napada, v katerem so jim napadalci z vdorom v Asusove strežnike podtaknili viruse. Po prvih ocenah Kaspersky Laba in Symanteca je prizadetega vsaj pol milijona uporabnikov.

Gre za napad na dobavno verigo, ki načeloma obstaja v dveh različicah. V pogostejši napadalci zlonamerno programsko ali strojno opremo v neki fazi proizvodnje podtaknejo na nove računalnike, zgodi pa se tudi, da izkoristijo uradne kanale za posodabljanje. To se je že zgodilo z napadom na CCleaner junija 2017 in pri širjenju virus NotPetya istega leta.

Tudi to pot so napadalci izkoristili uradno infrastrukturo. Pridobili so nadzor nad dvema Asusovima certifikatoma, digitalno podpisali svoj virus in ga poslali na računalnike uporabnikov. Čeprav jih je bilo okuženih mnogo, so v resnici merili le na 600 specifičnih računalnikov, katerih strojne naslove MAC je imel virus zapisane v svoji kodi.

Asus sicer trdi, da do vdora na njegove strežnike ni prišlo, a tako Kaspersky Lab kakor Symantec sta potrdila, da se je virus širil v podpisani obliki z Asusovimi certifikati. Na podoben način se je širil že Flame, ki je bil naslednja generacija virusov po Stuxnetu. Posebnost tokratnega napada je predvsem njegova dolgotrajnost, saj je trajalo skoraj pol leta, da so ga odkrili. K temu je prispevala njegova visoka specifičnost, saj se je aktiviral in nalagal dodatne module le na računalnike s seznama.

Ta hip še ni znanih več informacij. Asus uradno zgodbe še ne komentira, Kaspersky Lab pa incident, tudi v sodelovanju z Asusom, še raziskuje. Ali ste okuženi z virusom, ki je dobil ime ShadowHammer, pa lahko preverite na spletni strani Kaspersky.

Motherboard

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Windows 11 se bo popravil sam

    Najpozneje ob lanski polomiji s posodobitvijo CrowdStrike je svet spoznal, kakšen glavobol lahko povzroči en sam okvarjeni gonilnik, ki prepreči normalni zagon Windows 11. Reševanje takšnih sistemov je načeloma možno, a terja nekaj znanja in predvsem fizični dostop do vsakega računalnika. Microsoft bo z naslednjo posodobitvijo izpolnil obljubo in postopek avtomatiziral.

    Objavljeno: 14.7.2025 07:00
  • Ali Google AI Overview ubija internet, kot ga poznamo?

    Zadnje mesece Google pri iskanju pred vsemi zadetki izpiše lasten povzetek več virov, ki ga ustvari z umetno inteligenco. Tako ustvarjeni AI Overview pa je zmotil založnike v Evropi, ki so se pritožili zaradi domnevne nepoštene konkurence. Trdijo, da jim Google odžira prihodke.

    Objavljeno: 7.7.2025 07:00
  • Google iz fotografij dela videoposnetke

    Google je predstavil novo funkcijo umetne inteligence Gemini za pretvorbo fotografij v videoposnetke.

    Objavljeno: 11.7.2025 14:00 | Teme: google, umetna inteligenca
  • Grafična kartica za pol milijona dolarjev

    ASUS je na dogodku Bilibili World 2025 presenetil z razkritjem najdražje grafične kartice na svetu, posebne različice ROG Astral RTX 5090, izdelane iz pravega 24-karatnega zlata. 

    Objavljeno: 14.7.2025 10:00
  • Samsung predstavil troje prepogljivih telefonov

    Samsung je predstavil nove telefone, pri čemer se je to pot osredotočil na prepogljivost. Vsi trije novi modeli so prepogljivi: Galaxy Z Fold 7, Galaxy Z Flip 7 in Galaxy Z Flip 7 FE.

    Objavljeno: 11.7.2025 06:00
  • Umetna inteligenca upočasnjuje programiranje

    Prednosti umetne inteligence so mnogotere in števila opravila nam poenostavi in pohitri, ni pa to samoumevno. V najnovejši raziskavi za METR (Model Evaluation and Threat Research) so ugotovili, da se storilnost razvijalcev odprtokodne programske opreme ob uporabi orodij umetne inteligence zmanjša. Pisanje kode se je upočasnilo za 19 odstotkov!

    Objavljeno: 16.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji