Objavljeno: 26.6.2024 | Avtor: Boris Šavc | Monitor Julij-avgust 2024 

Elektronske knjižnice

Izposoja elektronskih knjig je v Sloveniji še vedno v povojih. Čeprav smo že imeli (in spet dobili) uradno izposojo tovrstnega čtiva prek združenja slovenskih knjižnic, je zadeva za slehernika precej zapletena in ne podpira najbolj priljubljenih e-bralnikov na trgu. Hkrati sta na voljo tudi dve zasebni ponudbi, ki težave ne odpravljata. Zdi se, da je izposoja knjig za zdaj omejena na telefone in tablice ter naprave iz e-papirja, ki podpirajo Googlov mobilni operacijski sistem.

Najprej si oglejmo najnovejšo pridobitev na sončni strani Alp, uradno slovensko knjižnico Cobiss Ela, ki je zaživela sredi junija, potem ko je sodelovanje z Baletrino šlo rakom žvižgat. Z aplikacijo mCOBISS v knjižnici, katere član smo, poiščemo in izberemo e-knjigo, ki si jo želimo izposoditi, ter jo prenesemo. Licenčna datoteka, ki se prenese, se nato samodejno odpre v aplikaciji Cantook by Aldiko, v katero se naloži prava e-knjiga. Branje je s programom Thorium Reader omogočeno tudi na računalniku, medtem ko e-bralnikov brez Androida storitev ne podpira. Vsak član ene od slovenskih knjižnic si lahko naenkrat izposodi do pet knjig, ki jih lahko bere na največ dveh napravah hkrati.

Pri nekdanji Študentski založbi so splavili lastno storitev izposoje elektronskih knjig Baletrina Digital, ki naročnikom za devet evrov mesečno nudi 5.000 del v slovenskem, angleškem in hrvaškem jeziku, kar trenutno predstavlja največjo ponudbo na slovenskem trgu. Za pet evrov več smo naročniki deležni še širokega nabora filmov, dokumentarcev, tedenskih podkastov, oddaj, novinarskih prispevkov ter serij s slovenskimi podnapisi. Uporabniki lahko do Beletrine Digital dostopamo prek aplikacije, ki deluje na vseh elektronskih napravah z operacijskim sistemom Android, ter na računalnikih s programskim bralnikom Thorium, kmalu pa bo na voljo tudi na bralnikih InkBook. Prvih 48 ur je uporaba platforme brezplačna.

Podobno nudi tudi Mladinska knjiga, ki v aplikaciji MK+ za osem evrov mesečno ponuja bogat izbor e-knjig, zvočnic in ostalih vsebin v slovenskem jeziku. Izbiramo lahko med več kot 1.000 naslovi na telefonu ali tablici, ki jih beremo brez omejitev in povezave.

V tujini je za večino ljudi najprimernejša knjižnica Everand (prej znana pod imenom Scribd), ki jo je mogoče brati ali poslušati prek brskalnika na katerikoli napravi ali prek istoimenske aplikacije na telefonih in tablicah z operacijskima sistemoma Android ali iOS.

Zgolj z zvočnimi knjigami se ukvarja Amazonova storitev Audible, ki za 17 evrov mesečno dostavi nešteto naslovov, vključno s sodobnimi uspešnicami, klasiki in še veliko več.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji