Objavljeno: 7.9.2010

Optično omrežje z nekaj bakra

Telekom Slovenije je prejšnji teden v sodelovanju s slovenskim podjetjem IPS najavili nov izdelek MiniMSAN, ki bo predstavljal potrebni most med optičnim in bakrenim omrežjem. Tako kombinirano omrežje bo v mestih do 40 odstotkov in na podeželju do 60 odstotkov ceneje kot gradnja čistega optičnega omrežja (FTTH) do končnega uporabnika. En modul MiniMSAN lahko namreč poveže do štiri telefonske naročnike na eno optično vlakno. Naročniki, ki so do sedaj imeli hitrost dostopa samo kakšna 2 Mb/s, lahko na ta način z obstoječo opremo ADSL dobijo povezavo potrebne hitrosti (vsaj 20 Mb/s) za »trojno igro«.

Trenutno Telekom Slovenije pri izgradnji optičnega omrežja (FTTx) do vsakega potencialnega naročnika telekomunikacijskih storitev (telefon, internet, televizija) napelje dve optični vlakni, eno vlakno za telefon, internet in internetno televizijo in drugo vlakno za kabelsko televizijo. Če se naročnik odloči za optični priključek, potem njegov klasični telefonski priključek ostane neuporabljen.

Nov Telekomov (dodatni) pristop je v skladu s svetovnimi trendi, kjer operaterji, ki že imajo telefonska omrežja, raje gradijo kombinirana omrežja. Optiko pripeljejo le dovolj blizu končnemu uporabniku (kilometer ali manj), od tam naprej pa uporabljajo obstoječe bakrene parice, ki na kratkih razdaljah omogočajo potrebne hitrosti (vsaj 20 Mb/s) za celovito telekomunikacijsko ponudbo tako imenovanega »trojčka« (triple play). Razumljivo je, da je takšen pristop hibridnega omrežja (FTTC) ob zaenkrat enakem rezultatu bistveno cenejši. Le malokdo trenutno potrebuje hitrosti prenosa podatkov (1 Gb/s in več), ki jih omogoča čisto optično omrežje (FTTH). Novi operaterji (n.pr. T-2) so kljub temu prisiljeni graditi čista optična omrežja, saj druge možnosti nimajo.

www.telekom.siwww.ips.si

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Windows 11 se bo popravil sam

    Najpozneje ob lanski polomiji s posodobitvijo CrowdStrike je svet spoznal, kakšen glavobol lahko povzroči en sam okvarjeni gonilnik, ki prepreči normalni zagon Windows 11. Reševanje takšnih sistemov je načeloma možno, a terja nekaj znanja in predvsem fizični dostop do vsakega računalnika. Microsoft bo z naslednjo posodobitvijo izpolnil obljubo in postopek avtomatiziral.

    Objavljeno: 14.7.2025 07:00
  • Šibko geslo in hekerski vdor pogubila 158 let staro podjetje

    Britansko podjetje KNP iz Northamptonshira, ki se je ukvarjalo s prevozi, je po 158 letih obratovanja zaprlo vrata, zaradi česar je brez dela ostalo 700 ljudi. Razlog ni slabo poslovanje, težke tržne razmere, izgube ali celo poneverbe, temveč precej bolj banalen. Podjetje je opustošil hekerski napad, v katerem so napadalci odnesli podatke o vseh strankah.

    Objavljeno: 23.7.2025 05:00
  • Tehnologija je orodje za množično nadzorovanje

    Ko je minuli teden kamera na koncertu skupine Coldplay v Bostonu prikazala par, ki objet posluša Chrisa Martina, bi bil lahko to le še eden izmed množice povsem običajnih in dolgočasni prizor. A ker se je ženska na posnetku obrnila proč in obraz zakopal v roke, moški pa se je sklonil pod kader, je posnetek vzbudil veliko pozornosti. Pevec Chris Martin ga je na odru komentiral z besedami, da sta bodisi zelo sramežljiva bodisi razmerje skrivata – in ostalo je bilo zgodovina.

    Objavljeno: 21.7.2025 05:00
  • ChatGPT je bogatejši za pravega raziskovalnega agenta

    ChatGPT agent je nova generacija digitalnega pomočnika, ki združuje sposobnosti vizualnega in tekstovnega brskanja ter neposredne interakcije z zunanjimi platformami, kot so Google Drive, GitHub in SharePoint.

    Objavljeno: 18.7.2025 08:00
  • Grafična kartica za pol milijona dolarjev

    ASUS je na dogodku Bilibili World 2025 presenetil z razkritjem najdražje grafične kartice na svetu, posebne različice ROG Astral RTX 5090, izdelane iz pravega 24-karatnega zlata. 

    Objavljeno: 14.7.2025 10:00
  • Umetna inteligenca upočasnjuje programiranje

    Prednosti umetne inteligence so mnogotere in števila opravila nam poenostavi in pohitri, ni pa to samoumevno. V najnovejši raziskavi za METR (Model Evaluation and Threat Research) so ugotovili, da se storilnost razvijalcev odprtokodne programske opreme ob uporabi orodij umetne inteligence zmanjša. Pisanje kode se je upočasnilo za 19 odstotkov!

    Objavljeno: 16.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji