Objavljeno: 5.8.2008

Intel pripravlja večjedrno presenečenje

Intel je razkril nekatere podrobnosti o projektu z imenom Larrabee, pod katerim nastajajo večjedrni grafični procesorji prihodnosti. Novi procesorji naj bi prišli na vrsto med leti 2009 in 2010, zasnovani pa naj bi bil vsaj delno na arhitekturi x86. Intelova zamisel je v temu, da bi z novimi procesorji z več vzporednimi procesnimi enotami "generičnega tipa" lahko dosegali grafično zmogljivost, ki je višja od današnjih specializiranih sistemov GPU. Eden od najpomembnejših podatkov projekta Larrabee ostaja za zdaj skrivnost - to je, koliko jeder bo vgrajenih. Pri Intelu za zdaj ostajajo zelo nedorečeni, poudarjajo pa, da bo nova arhitektura omogočala bistveno večjo stopnjevano razširljivost, kot pri današnjih procesorjih. Neuradno navajajo, da bo novi procesor uporabljal vse od 8 pa tja do 48 jeder na enem čipu.

Projekt Larrabee je prvi, s katerim Intel cilja na precej širši trg, kot samo na trg osebnih računalnikov, težko pa se je izogniti občutku, da v ospredju niso predvsem igralne konzole. Osnova bo še vedno arhitektura procesorjev Pentium, ki pa bo za delo v večjedrnem okolju dobila nove dodatke, kot so vektorska procesna enota, nove 64-bitne razširitve, prenovljena podpora za večnitnost in učinkovito upravljanje s pomnilnikom. Za specializirane grafične funkcije, predvsem senčenje, bodo skrbeli namenski koprocesorji vgrajeni v istem čipu.

Za zdaj ostaja še tudi nekoliko nedorečeno, ali se bo projekt Larrabee omejil samo na grafične funkcije. V prvi iteraciji namerava procesorje Intel resda uporabiti le v osebnih računalnikih, predvsem zmogljivejših grafičnih delovnih postajah, vendar naj bi kasneje namembnost precej razširili, tako na področje super računalnikov, kot tudi na druge elektronske naprave, najbrž tudi igralne konzole. V tem primeru bi lahko eden od sadov projekta Larrabee nadomestil več elementov v sistemu (CPU, GPU,...). Analitiki kljub zanimivim obetom opozarjajo, da bodo za polen izkoristek zmožnosti razvijalci morali osvojiti nove tehnike za učinkovito vzporedno procesiranje nalog, kar je v praksi težja naloga, kot se sprva zdi.

Intel trdi, da je Larrabee zanje sploh največji razvojni projekt doslej, del strateškega programa Tera-scale, s katerim želijo postaviti temelje za računalniške in druge naprave naslednjega desetletja. O vloženih sredstvih sicer uradno ne govorijo, vendar je znano, da je Intel samo v drugem četrtletju za razvoj namenil 1,47 milijarde dolarjev sredstev, kar je več, kot ima najbližji tekmec, družba AMD, skupnega prometa v enakem obdobju.

http://www.intel.com

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji