Objavljeno: 9.9.2007

GSM praznuje 20 let

7. septembra je minilo 20 let odkar je 15 proizvajalcev s področja telefonije podpisalo sporazum o izgradnji globalnega omrežja za mobilno telefonijo, ki so ga poimenovali Global System for Mobile Communications ali krajše GSM. Danes storitve GSM po ocenah združenja GSM Association uporablja kar 2,5 milijarde ljudi, storitve pa so na voljo v 218 državah po celem svetu.

Omrežje GSM je sprva nastalo v Evropi, vendar je v zadnjih letih postalo globalno, kar najbolj dokazuje podatek, da je danes največji svetovni mobilni operater kitajska družba China Mobile, ki premore kar 332 milijonov naročnikov. Danes kar 64% celotne mobilne telefonije predstavljajo trgi v razvoju. Nekateri trgi so že zelo zasičeni, kot tisti v Veliki Britaniji, kjer je število prijavljenih telefonov večje od števila prebivalstva (116 telefonov na 100 prebivalcev).

GSM omrežja danes predstavljajo okoli 85% vseh mobilnih komunikacij, kot gospodarska dejavnost pa predstavljajo enega od temeljev globalne ekonomije, saj tvorijo kar 1,6% globalnega bruto prihodka. Uporabniki storitev letno kupijo okoli milijardo novih mobilnih telefonov in se s pomočjo njih pogovarjajo čez 7 bilijonov minut ter pošljejo okoli 2,5 bilijona kratkih sporočil SMS. Trg storitev GSM pa še naprej raste. Za prvo milijardo uporabnikov je bilo potrebno počakati 12 let, drugo milijardo pa so dosegli v komaj 30 mesecih. Nihče ne ve, do kdaj bo rast prodaje mobilne telefonije še rasla tako hitro, kot doslej.

http://www.gsmworld.com

http://www.gsmtwenty.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Severna Koreja s kriptovalutami in lažnimi zaposlenimi nakradla milijarde

    Za razliko od praktično vseh ostalih držav se Severna Koreja v veliki meri zanaša na internetni kriminal in kriptoprevare za financiranje delovanja države in izogibanje sankcijam. Tudi eden večjih letošnjih vdorov, ko so neznanci z borze Bybit ukradli za poldrugo milijardo dolarjev kriptovalute ether, je bil plod Severne Koreje.

    Objavljeno: 27.10.2025 07:00
  • Zakaj nihče ne mara Applovih in Samsungovih tankih telefonov?

    Applov najnovejši in najtanjši iPhone Air, ki v debelino meri le dobrih pet milimetrov in tehta 165 gramov, je čudo tehnike, a ga začuda ljudje niso radostno sprejeli. Medtem ko se iPhone 17 Pro in iPhone 17 Pro Max prodajata rekordno, klasični iPhone 17 pa prav tako žanje visoke številke, iPhone Air zapostaja.

    Objavljeno: 20.10.2025 05:00
  • Nvidia: Kitajska je za nas mrtva

    Nvidijin direktor Jensen Huang je dejal, da je tržni delež podjetja na Kitajskem hitro padel s 95 odstotkov na ničlo. To ni presenetljivo, saj izvoz na Kitajsko prepoveduje kar ameriška administracija. A to v resnici ni čisto res, saj po drugi strani več kot četrtino prodaje predstavlja izvoz v Singapur – od koder na Kitajsko vodijo neuradne poti.

    Objavljeno: 20.10.2025 07:00
  • Popolnoma drugačno električno kolo

    Rivianovo hčerinsko podjetje Also, specializirano za mikromobilnost, je predstavilo inovativno električno kolo TM-B (Transcendent Mobility - Bike), ki obljublja povsem novo izkušnjo vožnje. 

    Objavljeno: 23.10.2025 16:00
  • V Londonu vam bodo verjetno ukradli telefon

    Samo v lanskem letu so v Londonu ukradli 80.000 pametnih telefonov, kar je v milijonski metropoli sicer malo, a vseeno precej več kot v drugih podobno velikih mestih v Evropi. In približno tretjino več kot leto pred tem. Trend je torej zaskrbljujoč.

    Objavljeno: 23.10.2025 05:00
  • Windows bo umetni inteligenci dovolil dostop do lokalnih datotek

    Microsoft bo v operacijski sistem Windows 11 uvedel novo funkcionalnost umetne inteligence, imenovano Copilot Actions, ki omogoča izvajanje nalog na lokalno shranjenih datotekah. 

    Objavljeno: 17.10.2025 08:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji