Objavljeno: 26.10.2007

10. linux dan

Tokratni jubilejni 10. Linux dan se je zgodil v četrtek, 25. oktobra 2007, v ambientu ljubljanskega gradu. Do sedaj je bil to vsebinsko najbolj bogat »letnik«, v grajskem okolju pa se je zbralo približno 120 udeležencev, ki so lahko svoje znanje dopolnjevali na trinajstih predavanjih in treh delavnicah.

Virtualizacije se na tak ali drugačen način lotevajo na vseh dogodkih, ki so povezani s računalniško in informacijsko tehnologijo in tudi na Linux dnevu ni bilo drugače. Tako smo na to temo lahko slišali serijo predavanj, ki so odstirali tančice virtualizacije v odprtokodnih sistemih.

Druga nit dogodka je bila namenjena odprtokodnim rešitvam in tudi letos smo lahko poslušali o vrsti rešitev, ki so (s pomočjo odprte kode) plod domačega znanja. Podjetje Microgramm Advantik se je že na prejšnjih Linux dnevih predstavilo s svojo rešitvijo blagajne, ki teče v odprtokodnem operacijskem sistemu. Tokrat so tudi praktično predstavili delovanje takšne blagajne. V strojnem smislu gre za »industrijski« računalnik z na dotik občutljivim zaslonom, ki so ga izdelali v Tiproju, v kombinaciji z njihovo programsko rešitvijo. Bistvena prednost take blagajne je, da je robustna in lahko deluje povsem samostojno, tudi v pogojih, ko izgubi stik s strežnikom, kjer se nahaja baza podatkov, saj ima v ta namen lokalno nameščeno lokalno kopijo. Ko se povezava vzpostavi, se podatki sinhronizirajo. Na ta način so dosegli visoko stopnjo razpoložljivosti sistema.

Plod domačega znanja je tudi CMS sistem Datajoy, ki so ga snovalci, pohvalno, objavili v odprti kodi.

Slišali smo lahko praktične rešitve, kako uporabiti linux v industrijski rabi, kako centralno upravljati informacijski sistem z imenikom na linux strežniški platformi, kako doseči enostavno VPN povezljivost zaposlenih z matičnim podjetjem s pomočjo programa IPCop v navezi z OpenVPN ter nenazadnje, kako voditi projekte z rešitvijo Trac.

Novost na Linux dnevu so bile tudi tri delavnice, ki so bile sicer bolj skromno obiskane, so pa udeležencem omogočile, da so se vodeno podali skozi pasti namestitve strežnikov RHEL5 ter odpravljanje najpogostejših napak pri administraciji tega operacijskega sistema.

www.linuxdan.si

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Kje je Microsoft ravnal napak s Copilotom

    Microsoft je močno zakorakal na trg umetne inteligence, ponudil je številne izdelke, kakovosti jim ne moremo oporekati, a manjka jim tisto glavno. V primerjavi s konkurenco Microsoftov Copilot skorajda nima uporabnikov. In to je problem.

    Objavljeno: 29.4.2025 13:00
  • Brskalnik, ki bo ubil zasebnost

    Eden glavnih očitkov trenutnemu prvaku med brskalniki je njegova integriranost v ekosistem in brezsramno sledenje uporabnikov, o katerih si zapomni skorajda vse. Po isti poti želi tudi Perplexity, ki je napovedal svoj brskalnik, ki bo to počel še odločneje. Zbiral bo podatke o vsem, kar počno uporabniki, zato da bo lahko prodajal personalizirane oglase.

    Objavljeno: 29.4.2025 12:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji