Testi

Pri Monitorju živimo s testi, preizkusi, meritvami in članki, ki iz vsega tega nastanejo. Preizkušamo računalnike, tablice, telefone, fotoaparate, monitorje in še kaj. Preizkušamo jih posamezno ("Preizkusi"), primerjalno ("Veliki preizkusi") in tematsko ("Fokus" ali "Dosje").

V vseh teh tipih testov in člankov pa lahko računate na Monitorjevo nepristranskost, poštenost in odkritost. Skratka, za oceno izdelka s strani uporabnika.

  • Lenovo IdeaPad B560A

    Prenosnik IdeaPad B560A je navzven videti kot značilen notes za domačo rabo, vendar ima nekaj značilnosti, ki so zanimive tudi za rabo v poslovnih okoljih. V mislih imamo predvsem zaščito podatkov PortLocker, ki v kombinaciji z bralnikom prstnih odtisov preprečuje nepooblaščeno kopiranje podatkov na ključke in zunanje diske z vmesnikom USB.

    Objavljeno: 24.12.2010 11:39 | Avtor: Vlado Robar | Monitor December 2010 | Teme: preizkus, prenosnik, nenehni testi
  • Toshiba Satellite L675-10U

    Toshiba Satellite L675-10U vsekakor ni majhen prenosnik. Ima kar 17,3 palca velik zaslon 16 : 9, na katerem uporabljamo ločljivost 1600 × 900 pik. Osvetljen je z LED diodami, osvetlitev je lepo enakomerna. Velik zaslon ponuja dovolj prostora tudi tistim bolj razposajenim uporabnikom, ki radi posujejo številne bližnjice in datoteke kar po namizju, pa tudi sicer je večji delovni prostor kar dobrodošel. Pred zaslonom takšnih mer se seveda razgrinja tipkovnica običajne velikosti, s celotnim številskim delom, ki ob testu ni razočarala. Ne deluje preveč trdo in plastično, pod prsti je prijetna, tipke so mehke in tihe.

    Objavljeno: 24.12.2010 11:38 | Avtor: Blaž Seliškar | Monitor December 2010 | Teme: preizkus, prenosnik, nenehni testi
  • Sony Vaio VGN-p31ZK

    Prenosnik Sony Vaio po velikosti sodi v kategorijo mini prenosnih računalnikov, po ceni pa žal ne. Njegova teža je skromnih 0,63 kg, temu primerne so tudi njegove mere - 24,5 × 12 × 1,98 cm. Opremljen je z 8- palčnim zaslonom tehnologije x-black, ki lahko prikaže sliko v ločljivosti UWXGA - 1600 × 768 pik. Škoda, da zaslon ni večji, saj je na vsaki strani zgornjega dela prenosnika še dobrih 2,5 cm prostora, ki bi lahko bil bolje izkoriščen. Srce prenosnika je Intelov procesor Atom Z540, ki utripa s frekvenco 1,86 GHz, prisotnega je tudi 2 GB pomnilnika tipa DDR2.

    Objavljeno: 24.12.2010 11:38 | Avtor: Sašo Čepon | Monitor December 2010 | Teme: preizkus, prenosnik, nenehni testi
  • Toshiba Satellite L655-11R

    Ob veliki izbiri velikih in majhnih prenosnikov so še vedno silno priljubljeni tudi tisti s 15,6-palčnimi zasloni. Med takšne se uvršča tudi Toshiba Satellite L655-11R. Že znani TruBrite Toshibin zaslon je osvetljen z LED diodami in prikazuje ločljivost 1366 × 768 pik.

    Objavljeno: 24.12.2010 11:38 | Avtor: Blaž Seliškar | Monitor December 2010 | Teme: preizkus, prenosnik, nenehni testi
  • Konica Minolta Magicolor 4750DN

    Konica Minolta je svojo ponudbo laserskih tiskalnikov razširila z novim barvnim laserskim tiskalnikom, Magicolor 4750DN. Gre za novega predstavnika srednjega razreda oziroma tiskalnik, namenjen za pisarniško rabo, z navedeno hitrostjo tiskanja do 30 barvnih strani na minuto.

  • Konica Minolta Bizhub 20

    Od Konice Minolte smo tokrat dobili dve napravi s presenetljivo podobnim imenom - Bizhub 20 in Bizhub 20P. Načeloma bi si mislili, da gre za praktično enako napravo, a ni tako. Bizhub 20P je srednje velik klasični črno-beli laserski tiskalnik, naprava brez črke 'P' v imenu pa je večja, gre za večopravilno napravo, ki ima še optični bralnik in faks. Verjamemo pa, da je kljub opazni razliki v videzu in dodatku optičnega bralnika ter faksa tiskalni del praktično enak. Na prvi pogled je videti, kot bi na obstoječo Bizhub 20P preprosto dodali zgornji del, ki ima bralnik in samodejni podajalnik.

  • Brother MFC-9840CDW

    MFC-9840CDW je trenutno najzmogljivejša Brotherjeva večnamenska naprava z barvnim laserskim tiskalnikom. V Brotherju tokrat res niso skoparili pri izbiri opreme in so MFC-9840CDW dodali precej reči, ki jih bomo pri konkurentih težko zasledili.

  • Konica Minolta Bizhub 20p

    Naprave Bizhub podjetja Konica Minolta so že od nekdaj razmeroma veliki, poslovno naravnani tiskalniki. Poslovno naravnan je tudi novi Bizhub 20p, čeprav je po merah presenetljivo majhen in lahek. Na prvi pogled skoraj bolj spominja na kak malo večji laserski tiskalnik za domačo rabo. Resnico pa še najbolj razkrije največja priporočena zmogljivost tiska na mesec - do 30.000 strani, kar vsekakor ni teritorij domačih naprav. Gre torej za srednje zmogljiv črno-beli laserski tiskalnik, ki meri na manjše pisarne.

  • Canon Powershot SX130 IS

    Canon spada med najbolj izkušene izdelovalce kompaktnih aparatov z velikim razponom goriščnic, saj se je s takimi aparati tudi med prvimi preizkusil. Ti aparati niso bili poceni, kasneje pa se so se v Canonu usmerili tudi v ta segment, katerega začetnik je bil SX110IS.

    Objavljeno: 26.10.2010 | Avtor: Žiga Veber | Monitor Oktober 2010 | Teme: preizkus, foto, nenehni testi
  • Kodak Easyshare M531

    Nekoč slavno ameriško podjetje na področju fotografije, Kodak, je danes vsaj pri nas znano le še po kompaktnih žepnih aparatih, katerih največji plus je nizka cena. To velja tudi za novi model Easyshare M531. Gre za naslednika pred nedavnim preizkušenega modela M530, kjer smo morali z lupo pregledati tehnične podatke, da smo sploh našli kakšno razliko.

  • Sony Alpha A33

    Canon je leta 1995 predstavil novost v svetu analogne profesionalne fotografije, ko je trgu ponudil aparat EOS 1N RS, ki je v hitrem načinu ponujal za analogne čase zelo hitro zajemanje fotografij s kar 10 slikami na sekundo. To jim je uspelo z zamenjavo pomičnega zrcala klasičnega sistema SLR, s sistemom, ki prepušča svetlobo do okularja, s pomočjo polprepustnega zrcala, ki se ne premika. Del svetlobe (65 %) je zrcalo prepustilo filmu, preostali del pa je odpadel na okular. Canon se k tej tehnologiji v digitalnem svetu še ni vrnil, so ga pa zato prehiteli v podjetju Sony. V našem primeru z modelom A33, ki je prvi digitalni aparat s polprepustnim zrcalom na trgu.

    Objavljeno: 26.10.2010 | Avtor: Žiga Veber | Monitor Oktober 2010 | Teme: preizkus, foto, nenehni testi
  • HP Photosmart Wireless e-All-in-one

    Hewlett Packard je v ponudbi večnamenskih naprav Photosmart uvedel novost, oziroma jim je dodal dodatno nalogo. Poleg tiskanja, fotokopiranja in optičnega branja so večnamenske naprave e-All-in-one povezane tudi v splet. Podobno je to storil že Lexmark z modelom Prestige Pro805, ki je pustil mešane občutke. Delovanje novega sistema smo si podrobneje ogledali s preizkusom večnamenske naprave Photosmart Wireless e-All-in-one.

  • Canon Pixma MG5250

    Večopravilne brizgalne naprave že kar lep čas dobivajo različne funkcije in možnosti - zlasti priljubljene pa so brezžične povezave. Taka je tudi Canonova nova Pixma MG5250. Dodali so ji namreč brezžično omrežno povezavo po standardu 802,11 B/G/N. Tu pa se je tudi ustavilo - gre namreč za dokaj povprečno večopravilno brizgalno napravo, ki ima vgrajen optični bralnik (in tako deluje tudi kot kopirni stroj), nima pa faksa.

  • Canon Pixma MP280 in Pixma MP495

    Letošnjo osvežitev izdelkov je Canon izvedel nekoliko drugače. V nedogled naraščajoče številke oznak modelov so postale že precej nepregledne, zato so večnamenske naprave ločili v dva razreda z oznako MP in MG. S tem so potegnili nekakšno ločnico med napravami za navadne in za zahtevnejše uporabnike. Poglavitna novost osvežitve izdelkov pa je vpeljava brezžične omrežne povezave (WLAN) z računalnikom oz. mobilnimi napravami pri večini večnamenskih naprav.

  • Toshiba Satellite A660-14J

    Toshiba A660 po cenovnem kriteriju komaj še spada med cenejše računalnike. Kljub temu bo po njem rad posegel tudi kak zahtevnejši kupec z željo po dobrem večpredstavnem prenosniku, saj je to eden redkih prenosnikov, ki stane okrog 1000 evrov in ima že vgrajeno blu-ray enoto. Poleg tega ima v ohišje vgrajene zvočnike, ki se ponašajo z nalepko Harman/Kardon.

  • HP Probook 6550b in 6555b

    Preizkušena HPjeva Probooka sta narejena na osnovi ohišja, ki je na pogled zelo podobno tistemu iz Hpjeve najvišje serije Elitebook, ki jo krasi aluminij, le da v tem primeru aluminij nadomešča plastika. Tudi sicer je ohišje nekoliko manj kakovostno kot pri najvišji Hpjevi seriji, vendar kljub temu ne razočara, saj se pokrov odpira lepo, pa tudi nasploh deluje dovolj trdno. Namesto magnetnega zatiča, ki je vgrajen v serijo Elitebook, je tu klasični.

  • Lenovo IdeaPad Y560

    IdeaPad Y560 je car za ljubitelje večpredstavnosti in iger, čeprav bo s prijetno obliko in nekaterimi spretnimi tehnološkimi lastnostmi privabil tudi druge skupine uporabnikov. Razkošno opremljen računalnik ima tudi temu primerno ceno.

  • Olympus FE-4050

    Olympus je pri nas močno navzoč predvsem v nižjem cenovnem segmentu žepnih aparatov. To niti ne preseneča, saj ponuja solidne aparate po dobri ceni, hkrati pa so ti aparati resnično majhni in lahki. Tudi z novim FE-4050 ni nič drugače. Serija 'FE' predstavlja aparate, ki naj bi bili lahki za uporabo. Povedano drugače, tu bomo zaman iskali kake ročne nastavitve ali napredne funkcije, pa tudi ohišja bodo bolj plastična kot pri kakovostnejših aparatih serije Mju. So pa zato cene res silno konkurenčne.

    Objavljeno: 19.10.2010 13:01 | Avtor: Jure Forstnerič | Monitor Oktober 2010 | Teme: preizkus, foto, nenehni testi
  • Olympus FE-5050

    Če si ogledamo našo tabelo digitalnih fotoaparatov, vidimo v segmentu žepnih aparatov resno gnečo - v njej pa prevladujejo Olympusovi žepni modeli serij FE in Mju. Novi model FE-5050 k temu doda še en stolpec. A hitro vidimo, da je razlik glede na sestrski model FE-5030 (ki smo ga preizkusili letos marca) silno malo. Oziroma jih skorajda ni. Na hitro bi lahko rekli, da so že tako majhno ohišje še malo pomanjšali, pri tem pa je bilo očitno treba vgraditi malce manj zmogljivo bliskavico. Ta je prej segla po podatkih izdelovalca 5,4 metra (pri širokem kotu), zdaj pa seže do 4,8 metra.

    Objavljeno: 19.10.2010 13:00 | Avtor: Jure Forstnerič | Monitor Oktober 2010 | Teme: preizkus, foto, nenehni testi
  • Canon Powershot S95

    Z modelom S90 je Canon po nekaj letih obudil serijo zmogljivih kompaktnih aparatov, ki omogočajo popoln ročni nadzor in kljub temu sedejo v žep. Tako je predstavil zmogljiv žepni aparat, zaprt v elegantno črno ohišje, ki ga odlikuje kakovostna optika in svetlobno zmogljivo tipalo z 10 megapikami ločljivosti. Tak je tudi njegov naslednik, ki je po novem opremljen tudi z zajemanjem videa v ločljivosti 720p, je tanjši za milimeter in pol ter na vseh področjih ravno toliko boljši.

    Objavljeno: 19.10.2010 12:59 | Avtor: Žiga Veber | Monitor Oktober 2010 | Teme: preizkus, foto, nenehni testi
  • Acer 7741G-434G64M

    Acerjev prenosnik 7741G je po svoji zasnovi pravzaprav nadomestek za domače družinsko namizno računalo. To potrjujejo tudi velik 17,3-palčni zaslon, polna tipkovnica s številskim delom in, ne nazadnje, druge vgrajene komponente. 640 GB disk bo tako dovolj velik za shranjevanje večpredstavnih vsebin, ki nastajajo doma. Za računsko moč poskrbi Intelov Core i5 430M, ki teče pri taktu 2,26 GHz in pri svojem delovanju uporablja 4 GB pomnilnika.

  • Fujitsu Lifebook TH700

    Fujitsu ima kar nekaj izkušenj s prenosniki, ki so hkrati tudi tablični računalniki. Tako smo v začetku leta preizkusili njihov tovrstni model T5010, zdaj pa smo v naš laboratorij dobili še manjšega (in nekoliko cenejšega) brata, model Lifebook TH700.

  • Fujitsu Lifebook T900

    Fujitsu v zadnjem času že prav preseneča s svojimi izdelki. Lifebook T900 je zmogljiv in zaradi "T" v oznaki tudi zelo uporaben prenosni računalnik. T je namreč oznaka, ki nas napelje na izraz "tablet" oziroma koncept računalnika, pri katerem lahko zaslon, ravno nasprotno kot običajno, poveznemo čez tipkovnico in tako računalnik upravljamo prek zaslona, ki je občutljiv za dotik. Tako je lažje na primer na vlaku, avtobusu in še kje, brati spletne strani, dokumente.

  • Asus N71JA-TY016

    Prenosniki iz serije N71, ki se uvrščajo v "večpredstavnostni" razred, so praviloma večjih mer, z zasloni nad 15 palcev, z nekoliko nadpovprečno zmogljivostjo in bogato opremo. N71JA ustreza prav vsem zahtevam. Že iz same številke modela vidimo, da gre za prenosni računalnik s 17,3-palčnim zaslonom, seveda z osvetlitvijo LED. Pričakovali bi, da bo zaslon ponujal polno ločljivost HD, vendar tudi 1600 × 900 pik ni slabo. Za polno ločljivost HD bo treba poseči po višjem in seveda tudi precej dražjem razredu z 18-palčnimi zasloni.

  • Asus K52JC-EX073

    Asusov razred K52 obsega klasične prenosne računalnike z zaslonom velikosti 15,6 palca. Gre za nekakšno zlato sredino ponudbe, v kateri ne bomo našli nadstandardnih konfiguracij. Ciljna skupina so srednje zahtevni uporabniki, ki želijo razmeroma zmogljiv računalnik po neprevisoki ceni.

  • Dell Inspiron 1564 - CS7QKL1

    Dellova serija prenosnikov Inspiron predstavlja srednji cenovni in zmogljivostni razred. Sam videz kaže določen napredek od najcenejših vstopnih modelov. Pokrov je iz lakirane črne plastike, plastika v notranjosti (torej okoli tipkovnice) pa spominja na brušen aluminij. Se pa pri tem malo poznajo prstni odtisi. Kakovost izdelave je dobra, mere zadovoljive, prenosnik ni pretežak.

  • Dell Vostro 1015 - G1JG8M1

    Dell predstavlja svojega Vostro 1015 kot idealno rešitev za mobilne profesionalce, ki si želijo brezskrbne produktivnosti in povezljivosti. Povedano drugače, gre za povprečen prenosnik brez izstopajočih funkcij in lastnosti, a cenovno ugoden. Oblikovanje je povsem novodobno, s črno lakasto plastiko na pokrovu in okoli zaslona, tudi preostali deli prenosnika so povsem črni. Kakovost izdelave je še kar dobra, vsaj za ta cenovni razred. Prenosnik glede na velikost ni pretežak (tehta 2,45 kilograma).

  • HP Envy 17

    Računalniki so lahko, tako kot marsikatera draga naprava, tudi predmet zavisti. Le da tega izdelovalci niso še nikoli obešali na tako velik zvon kot zdaj pri Hpju. Tako so svojo novo linijo oblikovalsko naprednih prenosnikov poimenovali kar Envy - to je v slovenščini seveda zavist. Gre za serijo računalnikov, ki naj bi bila namenjena predvsem večpredstavnim vsebinam, njeni ciljni publiki pa pomeni videz več kot povprečnemu računalnikarju. Preizkusili smo največji prenosnik iz te serije, model Envy 17.

  • Konica Minolta Magicolor 1680MF

    Pri Konici Minolti najdemo dokaj bogato ponudbo večnamenskih naprav z barvnim laserskim tiskalnikom. Magicolor 1680MF sodi med najosnovnejše. Že na prvi pogled opazimo, da je optični bralnik brez samodejnega podajalnika papirjev, kar nakazuje, da naprava nima faksirne naprave. Če bi faksirno napravo kljub vsemu želeli imeti, lahko posežemo po naslednjem modelu Magicolor 1690MF, ki se od našega preizkušenega modela razlikuje še po dodatni omrežni povezavi in dodatnem pomnilniku, ki namesto 64 MB obsega 128 MB.

  • Kyocera FS-1120D in FS-1320D

    V Kyoceri so se odločili, da je napočil čas za osvežitev namiznih črno-belih laserskih tiskalnikov. Tam sicer ni veliko izbire, a vendar že dve leti kraljuje dvojica FS-1100 in FS-1300D, ki je tokrat le dobila poštena naslednika. Pobliže si bomo ogledali modela FS-1120D in FS-1320D, ki sta si med seboj zelo podobna, razen nekaterih malenkosti.

Arhiv

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji