Monitor O MonitorjuPišite namNaročite seOglaševanje
Glavna stranNoviceNajboljši izdelkiBlogZlati monitorMonitor TVArhiv
NOVICE >> ODPRTA KODA ZA USMERJEVALNIKE (20.04.2004)

RUBRIKE

CENEJE JE BOLJE
SEJMI
IZVIDNICA
FOKUS
VELIKI TEST
MALI TEST
DOSJE
ČLANKI
NASVETI
MNENJA
VČERAJ IN JUTRI

ISKALNIK

PRIJAVA

Za prijavo morate vklopiti JavaScript v svojem brskalniku.

Zadnja številka
Tekoča številka
avgust 2010

Odprta koda za usmerjevalnike

20. april 2004

Skupina razvijalcev želi s projektom XORP narediti na področju usmerjevalnikov to, kar je Linux naredil na področju operacijskih sistemov. Projekt Extensible Open Router Platform (XORP) razvija inštitut International Compuer Science Institute, neodvisna raziskovalna organizacija, ki ima tesne stike z univerzo v Berkeleyu. Cilj projekta je programska oprema z odprto kodo, ki bo v celoti oponašala delovanje omrežnih usmerjevalnikov, ki so danes ključni za povezovanje računalnikov in omrežij v internet.

Po sedanjih načrtih naj bi različica 1.0 bila nared junija, po trditvah avtorjev pa naj bi izdelek uporabljali zlasti za raziskave in nadaljnji razvoj omrežnih tehnologij. Toda po drugi strani naj bi s pomočjo paketa XORP iz navadnega računalnika PC naredili zmogljiv usmerjevalnik, ki se lahko kosa s tehnološko najbolj razvitimi. Po sedanjih ocenah naj bi tak usmerjevalnik stal okoli 1.500 dolarjev, kar je 10 do 20-krat manj od podobnih rešitev družbe Cisco. Avtorji kljub temu eksplicitno navajajo, da ne nameravajo biti tekmeci družbam Cisco, Juniper in ostalim.

Odprtokodni pristop k omrežnemu usmerjanju podatkovnih paketov ima svoje prednosti in slabosti. Prednost je brez dvoma ta, da gre za sodobno zasnovan programski paket, ki različne dele usmerjevalnika poganja kot samostojne procese. Če eden od procesov odpove, ostanek usmerjevalnika še naprej deluje. Za razliko od tega Ciscov vodilni operacijski sistem za usmerjevalnike IOS deluje v enem samem procesu, kar v primeru napake pomeni konec usmerjanja prometa. Drugi proizvajalci večinoma tudi slonijo na usmerjanju v enem procesu, le redki pa so svoje izdelek zasnovali na večopravilni zasnovi.

Slaba stran paketa je odvisnost od delovanja na osebnem računalniku, kar omejuje prepustnost celotne rešitve. Avtorji ocenjujejo, da bo XORP na običajnem osebnem računalniku dosegel zmožnost procesiranja 700.000 paketov na sekundo, kar pa je še vedno manj od specializiranih usmerjevalnikov višjega razreda. XORP tudi ne bo imel nekaterih tehnologij, ki so patentirane in zaščitene s strani drugih proizvajalcev, čeprav nameravajo v celoti podpreti odprte standarde. XORP ni edini primer odprtokodnega usmerjevalnika. Na tisoče sistemov uporablja za usmerjanje paket iz projekta Linux Router Project, ki pa je klavrno propadel v začetku 2003. XORP naj bi imel večjo podporo odprtokodne javnosti, zato pa tudi večje možnosti za uspeh.


KOMENTARJI OBISKOVALCEV

Komentarje bralcev lahko vpisujejo samo uporabniki, ki so prijavljeni.

Registrirate se s klikom na povezavo Brezplačna registracija v levem meniju, po končanem postopku pa se prijavite z izbranim e-poštnim naslovom in geslom.

Ravno tako se morate prijaviti, če želite spremljati komentarje k tej novici.

Za prijavo morate vklopiti JavaScript v svojem brskalniku.

NAJNOVEJŠE NOVICE

26.07.2010:

Poletna številka Monitorja še vedno v prodaji

15.06.2010:

Posebna številka Monitorja - Foto & Video

31.07.2010:

Krepka podražitev SIOLovih storitev

30.07.2010:

YouTube povečal omejitev posnetkov na 15 minut
Javno dostopna zbirka osebnih podatkov petine uporabnikov Facebooka
IBM na varnostni konferenci delil okužene ključe

29.07.2010:

Amazon s Facebookom do bolj zasebnih nakupov
Yahoo Japan sklenil pakt z Googlom
Intel ima omrežje s hitrostjo 50 Gb/s

28.07.2010:

3D kamere so postale dostopne
Kindlov je zmanjkalo
Apple predstavil novo strojno opremo

27.07.2010:

Kraljeva družina na Flickrju
"Jailbreak" je legalen!
HP bo uporabil webOS na telefonih in tablicah

26.07.2010:

Nov paket slovarjev za OpenOffice.org
Bodo pirati ponudniki internetnih storitev?
Amiga praznuje 25 let

25.07.2010:

Tresoče baterije
Indijska tablica za manj kot 27 evrov?

24.07.2010:

Microsoft še naprej zelo uspešen
Poletne novosti iz Fujifilma

23.07.2010:

Toshibinih 25 let
YouTube optimiziran za glasbene video posnetke
Panasonicove fotografske novosti

22.07.2010:

Panasonic - 3D video kamera tudi za potrošnike
Facebook uporablja že pol milijarde ljudi
FBI in slovenska policija razkrili hackersko združbo

21.07.2010:

3DTV s preprosto nadgradnjo
Zgodovinsko četrtletje za Apple
Arhiv novic... RSS

© 2005 - 2010 Mladina d.d.; Vse pravice pridržane