Objavljeno: 28.6.2012

Google I/O: prva tablica, večpredstavni predvajalnik in nove spletne storitve

Google je odprl razvojno konferenco I/O z najavo celega kupa novih izdelkov in storitev, med katerimi pa je le malo presenečenj, saj se je še enkrat več zgodilo, da so govorice pred dogodkom zadele v črno. Najbolj odmevna novost je brez dvoma prvi tablični računalnik, ki ga bo Google prodajal pod svojo znamko.

Imenuje se Nexus 7 in ima 7-palčni zaslon IPS z ločljivostjo 1280 x 800 pik. Temelji na naboru Nvidia Tegra 3, ima 1 GB RAM in 8 ali 16 GB vgrajenega pomnilnika Flash RAM. Vgrajeni so vmesniki Wi-Fi, Bluetooth in NFC, trenutno ne omenjajo različice za 3G. Na žalost tudi Nexus 7 (tako kot Amazon Kindle Fire) nima reže za kartice SD, premore pa tudi samo eno video kamero (za video konference). S težo 340 gramov je ena najlažjih tablic, proizvajal pa jo bo za Google kar tajvanski Asus.

Osnovni model stane v ZDA 199 dolarjev (brez DDV), za model s 16 GB pa bo treba odšteti 249 dolarjev. Nexus 7 bo lahko vsebine pridobival iz prenovljene spletne trgovine Google Play, ki od začetka konference I/O ponuja tudi možnost nakupa filmov, glasbe, knjig in revij. Da bi spodbudili nakupe, so ob novih tablicah priložili kupon v vrednosti 25 dolarjev za nakup vsebin po želji, tablica pa ima že v naprej naloženih nekaj vsebin (film Transformers, glasbo skupin Coldplay in Rolling Stones, knjigo The Borune Domninon in revije Conde Nast Traveler ter Popular Science).

Naslednja pomembna novost je nova različica operacijskega sistema Android, ki nosi uradno oznako 4.1, znana pa je pod imenom Jelly Bean. Obljubljajo prenovljen začetni zaslon, zopet nekoliko bolj dodelan UI, precej hitrejše delovanje (UI menda zdaj dela s hitrostjo 60 slik na sekundo, če strojna oprema to omogoča), prenovljen sistem za obveščanje, tipkovnico, ki zna napovedovati besede uporabnika. Omogočena je razpoznava govora in narekovanje besedil, tudi brez internetne povezave. Povsem so prenovili vgrajeni iskalnik in mu izboljšali iskanje s pomočjo narekovanja.

Po zgledu Applove pomočnice Siri zdaj tudi Android zna posredovati smiselne odgovore na zastavljena vprašanja, v ozadju pa je Googlova storitev Knowledge Graph. Prenovljen je program za delo s fotografijami. Povsem nov je program Google Now, ki skuša uporabniku posredovati najbolj pomembne informacije v danem trenutku (dogodki, obveznosti, vreme, stanje prometa,..), kot nekakšen povzetek vseh informacij, ki so bile dosegljive že zdaj, a na različnih mestih.

Precej je izboljšana tehnologija Android Beam, npr. za prenos fotografij, povezavo z zvočniki s preprostim dotikom naprav. Prenovili so program za elektronski zemljevid Maps, s katerim lahko zdaj na izbranih mestih omogočimo 360 stopinjski ogled panorame (ob žiroskopu in kompasu v napravah). Dokončno je v Androidu 4.1 omogočen ogled zemljevidov, tudi kadar nimamo internetne povezave.

Android 4.1 je seveda že na voljo v tablici Nexus 7, julija pa bodo začeli z nadgradnjami na drugih mobilnih napravah, v prvi fazi s telefoni Galaxy Nexus, Motorola Xoom in Google Nexus S. Kasneje nato pridejo na vrsto seveda tudi ostali.

Manjše presenečenje je večpredstavni predvajalnik Nexus Q, ki ima za začetek zelo nenavadno obliko - navzven je videti kot krogla na podstavku. Imenujejo ga tudi družabno-pretočni predvajalnik (social-streaming device), s čimer želijo poudariti, da je združuje zmožnosti predvajanja pretočnih vsebin in povezovanje v družabna omrežja. Ena od posledic je denimo zabava, kjer vsakdo iz svoje mobilne naprave predvaja svoje vsebine in jih prikazuje (ali posluša) s pomočjo Nexus Q.

V ozadju je še ena izvedba platforme z Androidom 4.0 (dvojedrni procesor Arm, 1GB RAM, 16 GB Flash RAM), predvajalnik pa ima omrežni žični, brezžični, bluetooth in NFC vmesnik, izhod HDMI, zanimivo pa je, da lahko neposredno na Nexus Q priključimo tudi zvočnike (vgrajen je ojačevalnik 1 x 12,5 W). Nexus Q tesno sodeluje s storitvami Google Play Music, Movies in TV, pa tudi servisom YouTube. Upravljamo pa ga lahko, seveda, prek drugih mobilnih naprav z Androidom. V ZDA bo na voljo od julija za ceno 299 dolarjev (brez DDV).

Morda še največje presenečenje je predstavitev doslej dokaj skrivnostnega projekta pametnih očal (Project Glass) z vgrajenim prikazovalnikom, ki omogoča tako imenovano povečano resničnost. Google je presenetil predvsem s ponudbo, da lahko udeleženci konference, po večini razvijalci, napravo dejansko kupijo (cena je 1.500 dolarjev) in tako že danes začnejo z razvojem programov, ki bi delovali na tovrstni platformi. Kajti po sedanjih načrtih kupci do pametnih očal ne bodo prišli pred letom 2014, tedaj pa naj bi zadevo ponujali tudi po občutno prijaznejši ceni.

Omeniti velja, da je Google prav konferenco I/O izkoristil za prenovo nekaterih spletnih storitev. Omenili smo že spremembe v spletni trgovini Google Play. Družabno omrežje Google+ ima odslej povsem novega odjemalca za tablice (doslej je bil ta optimiziran samo za telefone), poleg tega pa so predstavili storitev Google+ Events namenjeno vabilom in organizaciji družabnih dogodkov (tudi prek video vabil). Na konferenci je bil predstavljen nov uporabniški vmesnik za YouTube.

Na koncu pa še beseda ali dve o dosedanjih dosežkih. Google trdi, da Android postal dejansko danes vodilna platforma za mobilne naprave. Doslej so aktivirali že več kot 400 milijonov različnih naprav, tempo pa je tudi v za naprej neverjeten - trenutno menda aktivirajo okoli milijon novih naprav na dan. Trgovina Google Play ima menda že 600.000 različnih programov, beležijo pa že več kot 200 milijonov prenosov različnih appsov. Google+ pa kljub temu, da Facebooku še ne seže do kolen, združuje že več kot 250 milijonov uporabnikov.

https://developers.google.com/events/io/

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji