Objavljeno: 11.8.2016 07:00

Samorazgradljive baterije, ki se kar raztopijo

Baterije si predstavljamo kot sorazmerno trajne kose strojne opreme, ki sčasoma sicer izgubljajo svoje lastnosti, tako da na koncu ostanemo z veliko, neuporabno kocko litija in primesi, ki je ravno zaradi tega ne moremo vreči v navadne smeti. Kaj pa če bi se baterije po koncu življenjske dobe same razgradile? Idejo so razvijali na Univerzi v Iowi, kjer so uspeli pripraviti prototip baterije, ki se na ukaz raztopi.

Pripravili so majhno baterijo z napetostjo 2,5 V, ki lahko navaden kalkulator poganja 15 minut. Če pomislimo, da z navadnimi gumbnimi baterijami kalkulatorji živijo mesece ali celo leta, to resda ni veliko, je pa prvi korak. Majcena baterija meri 5 mm x  6 mm x 1 mm in je strukturno dovolj sorodna trenutnim komercialnim baterijam, da bo tehnologijo mogoče prenesti tudi nanje. Z drugimi besedami: ima anodo, katodo, separator in polimerni elektrolit iz polivinil alkohola.

Samouničenje sprožimo s potopitvijo v vodo, ko ohišje nabrekne, elektrodi pa razgradita. Čisto vsi delci se ne raztopijo, saj ima nekaj trdovratnih nanodelcev. Prav tako vsebuje litij, ki tudi v topni obliki ni ravno prijazen človeškemu telesu. Razgradi se v 30 minutah po potopitvi.

Raziskovalci poudarjajo, da je to šele prvi korak na poti, ki naj bi na koncu pripeljala do zmogljivih baterij z natančno definirano življenjsko dobo. Te bi, če bi jih ustvarili iz samih človeku prijaznih materialov, uporabili tudi v telesu, denimo za napajanje kakšnih začasnih medicinskih pripomočkov. Pa tudi okolju so bolj prijazne, saj ni nujno, da samorazgradnjo sproži voda. Lahko jo na primer toplota, kar bi poenostavilo obravnavo baterij na smetiščih.

 Iowa State University.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji